СКОБЛЕЙ ЛІДІЯ СТЕПАНІВНА
учитель української мови і літератури
КЗ »Спеціалізована школа II ступеня-
Ліцей інформаційних технологій міста Єнакієве»
Урок української мови в 5 класі
Тема: Правопис префіксів роз-, без-, через-.
Мета: - Ознайомити учнів із правилами вимови та написання префіксів
роз-,без-,через-.
- Розвивати вміння розрізняти префікси і прийменники; розвивати орфографічну грамотність, уяву, увагу, творчість учнів; уміти складати речення і використовувати правильно записувати префікси роз-,без-, через-.
- Виховувати любов до всього прекрасного. Виховувати інтерес до предмета.
- Працювати над розвитком комунікативних ,соціальних і творчих компетентностей.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Форми і методи роботи на уроці : робота в парах, рольова гра, метод «Рефлексія», релаксація, метод «Трансформер» , усна робота, метод »Незакінчене речення» , бесіда ,творча робота.
Обладнання: епіграф до уроку на мультимедійній дошці, записи слів,
мультимедійна дошка.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент.
Вітання класу. Подивіться в очі один одному і передайте тепло своїх сердець в долоні один одному ,взявшись за руки.
На мультимедійній дошці написаний епіграф , і учні пробують пояснити зміст його.
II. Актуалізація знань, умінь і навичок учнів.
1.Оголошення теми і мети уроку.
Слайд № 2.
Уміти
Знати
Очікувані результати
(Учні говорять про те , шо вони повинні уміти і знати на уроці, та які
очікувані результати )
2.Усна робота.
(фронтальна робота)
Метод «Мікрофон»
-Яка частина слова називається префіксом?
- Яка частина мови називається прийменником ?
- Чим відрізняються префікси від прийменників ?
- Як пишуться префікси зі словами?
- Які правила про написання префіксів ви знаєте ?
- Як визначати префікс у словах ?
III. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.
(Стали в коло, взявшись за руки , і побажаємо успіхів на уроці та гарного настрою.)
2.Перевірка домашнього завдання.
Перевіряю домашнє завдання, пройшовши по класу, а далі учні запитують один одного.
3.Експрес –опитування (учень - учня ).
(Учні заздалегідь готували вдома по 2 запитання задають ланцюжком про префікси та прийменники. Наводять приклади.)
Знання і відповіді учнів оцінюються самими учнями (тобто самооцінка з коментарями)
IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.
1. Усна робота .
(із записом у зошити)
На мультимедійній дошці з’являються слова,а учням треба правильно переписати ( на дошці є й помилки ,їх потрібно помітити і записати вірно, а потім пояснити цю орфограму).
2.Вибірковий диктант.
Учитель речення ,а учні записують тільки слова з префіксами роз-,без-через-.
Колишися, калинонько, колишися, зеленими листочками розпишися, сонячними променями розмалюйся, з дужим вітром буйнесеньким розцілуйся. Сонячне проміння лилося через шибки , і від того на стінах вигравали розгаптовані голубами рушники . У розчинене вікно плинуть надзвичайні запахи розквітлих квітів . Через розштормоване море веде свій човен мій безстрашний татусь .
V. Узагальнення та систематизація знань , умінь і навичок учнів.
1.Розподільний диктант.
Записати слова, вставивши потрібний префікс ,і записавши в 2 стовпчики, розподіливши за орфограмами.
…бити, ..дерти, ..гнути, ..робити, ..фотографувати, ..пхнути,
ро…мова, ро…гадка, бе…смертя, ро…копка, бе…доріжжя, бе…зубий, бе…вусий, ро…казати, ро…плести, бе…характерний
Слайд № 4
2.Робота в парах. Учні попарно за партою працюють.
До поданих слів допишіть префікси роз-, без-, розберіть за будовою.
З виділеними словами складіть і запишіть словосполучення. Можна і вірш написати .
Добути –
Дати –
Шумний –
Хмарний –
Багатіти –
Казати –
Чавити –
Чесати –
Лижний –
Коштовний-
3. Словниковий диктант.
Розмова, розгадка, безсмертя, розкопка, бездоріжжя, беззубий, безвусий, розказати, розплести, безхарактерний.
(за слайдом на дошці перевіряють написане)
4. Гра «Так! Ні!».
Пропоную слова із префіксами і називаю префікс , а учні кажуть «Так « чи «Ні».
5.Граматична хвилинка.
Розмова, розмовний, розмовляти; безлад, безладний, безладно.
6.Творча робота.
Напишіть твір-опис «Весна», увівши такі слова: розцвітати, розмаїття, безлистий, безвітряний, безмежний.
7.Слово вчителя.
Підводжу підсумки до уроку .Оцінюю роботу учнів на уроці.
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
Метод «Мікрофон » .
- Що запам’яталось на уроці?
-Що вразило найбільше?
-Що б ви порадили ?
VII. Домашнє завдання.
Домашнє завдання задаю ( на вибір творче завдання)