7 клас
Тема: Дієприкметниковий зворот. Відокремлення комами дієприкметникових зворотів після означуваного іменника.
Мета: дати учням поняття про дієприкметниковий зворот, сформувати уміння визначити його межі в реченні, виробити навички відокремлення дієприкметникових зворотів у реченні відповідно до правил; розвивати творчі вміння використовувати дієприкметникові звороти в реченнях, пам'ять і швидкість мислення; виховувати чуття мови, уваги до слова, спостережливість; формувати комунікативну, культурологічну, соціальну компетентність.
Тип уроку: урок набуття нових знань та формування практичних умінь і навичок.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, індивидуальні картки, додаткова л-ра.
Міжпредметні зв’язки: дієприкметникові звороти в укр.. мові та рос. мові.
Перебіг уроку
Установо-мотиваційний етап
Організаційно – вступна частина
Вступне слово вчителя
Пролунав дзвінок,
Почався урок.
Працюємо старанно,
Щоб почули у кінці,
Що у нашім 70б класі
Учні – просто молодці!
Мотивація навчальної діяльності
Метод «Мікрофон»
На уроці я хочу . . .
На уроці я можу . . .
Мені це потрібно для того, щоб . . .
Повідомлення теми та очікуваних результатів. Оголошення епіграфа.
«Любов до Батьківщини виявляється в любові до рідної мови. Словом рідним треба дорожити, як честю матері, як совістю» (О. Довженко)
(Учень читає епіграф і коментує прочитане). Учні записують у зошити дату й тему уроку.
Учитель: протягом уроку ви навчитель:
знаходити дієприкметникові звороти в реченнях;
визначати означуване слово;
будувати речення з дієприкметниковим зворотом;
закріпити знання і вміння практично. (Кожному учню видається картка даного зразка для реалізації очікуваних результатів).
Операційно – пізнавальний етап.
Актуалізація та корекція опорних знань учнів
Інтелектуальна розминка (учні по черзі ставлять запитання і самостійно відповідають).
Граматичний вернісаж (учні складають речення, використовуючи дієприкметники, утворені від дієслів)
а) будувати, фарбувати, заливати. Побілити, знати, садити.
б) замінити словосполучення з дієприкметниками, скласти з ними речення.
Посмутніли зірки, завмирають звуки, радіють сонцю, розквітло дерево.
Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу. Пояснення вчителя.
Робота в групах (кожна група готує заздалегідь картки параграф 19, с.126)
«Читай – міркуй – роби висновки»
Спишіть, визначте граматичну основу реченнях.
Знайдіть дієприкметникові звороти, виділіть їх.
Прокоментуйте розділові знаки.
Робота за підручником
а) впр. 209
б) індивідуальна робота здібним учням (утворіть повідомлення з теми: “Дієприкметниковий зворот”)
3. скласти і записати речення. Ділова гра «Ерудит». Той, хто правильно і швидко виконає завдання одержує значок «Ерудит»
Рівно і спокійно диши . . . земля
Тепла ніч, . . . , пропливає над містом.
Човен, . . . , лежить на березі річки.
Застосування знань, умінь і навичок.
Лірична хвилинка. Фізкультпауза. (Учні слухають музику, під яку виконують фізичні вправи).
Тестові завдання.
Дієприкметник – це . . .
а) член речення
б) частина мови
в) особлива форма дієслова. +
2. Дієприкметниковий зворот – це . . .
а) дієприкметник разом із залежними словами +
б) однорідні члени речення
в) одиничний дієприкметник
3. Дієприкметник виділяється
а) комами +
б) тире
в) лапками
4. Яким членом речення є дієприкметник
а) обставина
б) означення +
в) додаток
5. Дієприкметник змінюється за . . .
а) дієвідмінами
б) дієвідмінами і
в) родами, числами, ……+
6. Початковою формою дієприкметника є
а) ….. відмінок одними жіночого роду
б) ….. відмінок множини чоловічого роду
в)…. Відмінок … чоловічого роду +
Взаємоперевірка тестів.
Рефлексивно – оцінювальний етап уроку
Оцінювання та самооцінювання .
Метод «Прес»
На уроці я зрозумів . . .
Я навчився . . .
Я дізнався . . .
Я переконався . . .
Я замислився . . .
Я досяг мети (я не досяг мети) . . .
Диференційоване домашнього завдання та інструктаж учителя.
Д\ завдання 1. Складіть і запишіть виступ на тему «Дієприкметник – особлива форма дієслова». 2. Казку «Подорож Дієприкметника країною Морфологією». 3. Параграф 19, впр.213.