Розгром Ярославом печенігів. Початок великого будівництва в Києві. Похвала книгам
Мета: ознайомити учнів зі змістом літописів; удосконалювати вміння виразно читати, детально та стисло переказувати зміст прочитаного; вчити аналізувати дії та вчинки героїв твору, виділяти риси їхнього характеру; розвивати в учнів допитливість, зв’язне усне мовлення, вміння робити логічні висновки; виховувати повагу до наших предків, їх мудрості, благородства, сміливості та вірності.
Перебіг уроку
Організаційний момент
Мотивація навчання школярів
Перевірка домашнього завдання.
Коли було запроваджено християнство на Русі?
Що входило до літературної спадщини Володимира Мономаха?
Хто такий Ярослав Мудрий.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
IV. Усвідомлення навчального матеріалу
1.Вступне слово вчителя. «Книги — мов ріки, які напоюють собою увесь світ; це джерело мудрості»,— так високо майже тисячу років тому оцінив книгу та її значення князь Ярослав Мудрий. Це значення не втрачене й донині. Дуже тішить те, що нашим далеким пращурам було притаманне розуміння переваг мирного будівництва, духовного збагачення над воєнними походами, завоюваннями. Це засвідчує літописна оповідь, з якою ми ознайомимося сьогодні на уроці.
2. Читання статті «Постать в історії».
Дайте відповідь на запитання: Яку характеристику ви можете дати князю Ярославу, прочитавши цей фрагмент легенди? (хоробрий, відважний, воїн, за яким підуть інші, патріот, захисник своєї землі).
3.Виразне читання оповіді «Розгром Ярославом печенігів. Початок великого будівництва в Києві. Похвала книгам» підготовленими учнями.
4. Евристична бесіда, завдання пошуково-дослідницького характеру.
- У ролі кого виступив Ярослав Мудрий у сутичці з печенігами — нападника чи захисника? (Захисника.)
- Завдяки чому Ярослав переміг? (Він правильно розподілив сили.)
- Назвіть найвизначніші будівлі часів Ярослава Мудрого. (Місто велике, Золоті Ворота, церква Святої Софії, Митрополича, церква на Золотих Воротах, монастир Святого Георгія та Святої Ірини.)
- Поясніть вислів «У книгах — бездонна глибина; ми ними втішаємося в печалі, вони — узда для тіла й душі». (Книги дають розраду, втішають у печалі; вони гамують пристрасті, викривають вади характеру, звертаються до совісті людини.)
5.Робота з «Путівником»
- Завдання
Підтвердження
Архітектурні пам’ятки християнства, які заклав Ярослав
У літо 1037..
Ставлення князя до освіти
Любив Ярослав
6. Завдання: знайти в тексті опис цієї події.
- Історики стверджують, що Ярослав значно розширив межі Києва – аж у сім разів. Розбудував його, прикрасив величними спорудами, за пишність яких та сяйво золотих церковних бань старокиївські книжники називали Київ «оздобою або принадою світу – другим Єрусалимом».
- За правління Ярослава на давньоруських землях було відкрито багато шкіл, приділялася велика увага літописанню, книжній справі, була відкрита перша бібліотека.
- при церкві Святої Софії, яка згодом стала однією з найбільших в Європі. За князеву любов до вченості та мудрості нарекли його в народі Мудрим.
7. Завдання: знайдіть у тексті вислови, які стверджують важливість книг у житті людини.
Ключ: Велика бо користь від навчання книжного.
Книги – мов ріки, які напоюють собою увесь світ.
Книги – це джерело мудрості.
В книгах – бездонна глибина.
Ми ними втішаємося в печалі.
Книги – узда для тіла й душі.
В книгах – світило мудрості.
V. Підбиття підсумків уроку
1. Евристичні запитання до класу:
- Чому, на вашу думку, Ярослав Мудрий так високо цінував книги?
- Як часто ви читаєте книги?
- Чи змінилося ваше ставлення до книг після того, як ви прочитали слова Ярослава Мудрого?
V I. Домашнє завдання
1. Виразно читати та переказувати літописне оповідання «Розгром Ярославом печенігів. Початок великого будівництва в Києві. Похвала книгам» 2. Складіть порівняльну таблицю-характеристику руських князів, з якими ми познайомилися в літописних оповідях.