Разработка урока по украинскому языку для 5 класса на тему: «Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина»

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Михайловская общеобразовательная школа Ι-ΙΙΙ ступеней











РАЗРАБОТКА УРОКА

по украинскому языку

для 5 класса

на тему:

«Другорядні члени речення:

додаток, означення, обставина»







Розработала: учитель украинского языка и литературы Буракова М. В.

[pic]

[pic]

Тема: Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина.

Мета: -поглибити знання учнів про другорядні члени речення; фор- мувати навички розпізнавання їх у реченнях, різних за метою висловлювання; дати поняття про поширені та непоширені речення; удосконалювати вміння робити синтаксичний аналіз речень;

-розвивати логічне мислення, творчі здібності учнів;

-виховувати любов до природи, культуру мовлення та спілкування.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, мультимедійна дошка, індивідуальні картки.

Міжпредметні зв'язки: література.

Немає нічого більш

винахідливого, ніж природа.

Марк Туллій Цицерон

План уроку.

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

III. Мотивація навчання

IV. Вивчення нового матеріалу

V. Початкове закріплення

VI. Рефлексія

VII.Підсумки уроку

VIII. Домашнє завдання



Хід уроку


  1. Організаційний момент.

Привітання учнів, організація робочого місця.

  1. Актуалізація опорних знань.

1.Прийом «Мозковий штурм».

  • Без чого не може існувати речення?

  • Що називається підметом?

  • Що називається присудком?

  • Які знаєте види присудків?



III. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя

Природа завжди дивує нас своєю винахідливістю, несподіванками, сюрпризами. Кожна пора року по- своєму прекрасна. Зараз осінь. Скажіть, у чому особливість осені? А які зміни в природі відбуваються взимку? Чим здивує нас весна? Які радощі подарує літо?

А тепер прочитайте епіграф уроку. Це вислів давньоримського філософа, видатного оратора Марка Туллія Цицерона. Як ви його розумієте?


Прочитайте речення. Визначте підмет і присудок.

Гаї шумлять. Гаї привітні шумлять над маревом ланів.

Чим перше речення відрізняється від другого?

Отже, сьогодні ми поговоримо про другорядні члени речення, дізнаємося, на які питання вони відповідають, як називаються, як підкреслюються, для чого існують у реченні.

Тема нашого уроку: «Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина».

IV.Вивчення нового матеріалу

  • Міні- лекція.

Повернемось до попередніх речень, записаних на дошці. Речення, у якому є тільки головні члени, називаються непоширеним.

Речення, у якому, крім головних, є ще й інші, другорядні члени, називається поширеним.

Другорядні члени речення поділяються на додатки, означення та обставини. Вони пояснюють головні і другорядні члени речення.

Щоб правильно визначити другорядні члени речення, питання до них слід ставити спочатку від головних членів, а потім від відомих другорядних.

Наприклад, розглянемо речення: У небі арками легкими цвіте мереживо мостів. Визначаємо центр речення:хто? що? – мереживо; що робить? – цвіте. Далі від головних членів речення ставимо питання: мереживо – чого? – мостів; цвіте – де? – у небі; цвіте – як? - арками. І нарешті запитуємо від відомого другорядного члена: арками – якими? – легкими.



  • Опрацювання теоретичного матеріалу

Розглянемо правила, дізнаємось, на які питання відповідають додаток, означення та обставина, як підкреслюються.

  • Виконання вправи ( біля дошки та в зошиті). Потрібно списати речення, підкреслити головні і другорядні члени речення, ставлячи до кожного питання за зразком.

  • Словникова робота.

Подивіться в тлумачному словнику пояснення слова мальовничих.


V. Закріплення знань, умінь та навичок учнів

Майстер-клас «Я роблю це так…»

Увага на слайд! Прочитайте текст. Знайдіть у реченнях підмети й присудки. Визначте,які речення непоширені, а які – поширені.

[pic]

Слова в реченнях розставте так, щоб вийшов вірш. Підмети й присудки підкресліть.

[pic]

У цих реченнях і підмети, і додатки відповідають на однакове питання що? Щоб розрізнити їх, треба від присудка ставити два питання: до підмета – хто? що?, до додатка – кого? що? Визначте підмети й додатки.

VI. Рефлексія

Інтерактивна вправа «Люстерко». Завдання виконується в парі. Перший учень виконує завдання письмово, а другий дає усні пояснення.

З поданих групами слів складіть речення за схемами (підмети позначені в дужках). У складених вами реченнях визначте всі члени, підкресліть їх.

[pic]

VIII.Підсумки уроку

Гра «Закінчи речення».

[pic]

VIII. Домашнє завдання

[pic]