Тема. Г. Тютюнник «Климко». Воєнне дитинство в повісті. Морально-етичні уроки.
7 клас
Мета: осмислити та сприйняти морально-етичні уроки доброти, чуйності, турботи про близьких на прикладі взаємостосунків героїв твору Гр. Тютюнника «Климко»; проаналізувати фрагменти повісті, в яких персонажі виявляють турботу про інших; розвивати культуру зв’язного мовлення, логіку суджень, уміння аргументувати і робити висновки, висловлювати власні роздуми про значення доброти і чуйності в людському житті; виховувати в учнів активну життєву позицію, високі гуманістичні почуття, думку про абсурдність війни, її варварство, що не може бути прийнятим у цивілізованому світі; прищеплювати риси чуйності, доброти, щирості.
Тип уроку: комбінований урок (відпрацювання навичок та вмінь, узагальнення та систематизація вивченого).
Методи, прийоми та форми роботи:
організаційно – психологічний етап (бесіда) – 2 хв.;
оголошення теми та мети уроку (слово вчителя) – 2 хв.
актуалізація опорних знань (слово вчителя, літературна мандрівка в минуле) – 5 хв.
основний зміст уроку (робота з текстом, презентація, спостереження над прочитаним, проведення асоціацій, заповнення опорного конспекту) – 26 хв.;
етап закріплення знань (саморефлексія – продовж речення) – 5 хв.;
етап оцінювання умінь і навичок - 3 хв.;
домашнє завдання – 2 хв
Обладнання: текст повісті Г.Тютюнника «Климко», сенкан «Добро і зло», таблиця «Цитатна характеристика героя», порівняльна таблиця «Герої повісті», проект «Діти війни», «Ілюстрації до повісті Г.Тютюнника «Климко».
Епіграф:
«Треба прагнути бути людиною,
незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу,
і це можливо»
О.Генрі
СТРУКТУРА УРОКУ
І . Організаційний ЕТАП
пропонуються смайли настрою
Еврестична бесіда
У будь якій країні світу, у кожного народу існує ціла низка спільних загальнолюдських понять, таких як порядність, благородство, доброта. Усі ці категорії закладаються в людину генетично і не залежать від походження, рівня добробуту. Тому, в які б обставини не потрапляла людина у своєму житті, вона повинна прагнути, перш за все, бути людиною, яка не розгубить на дорогах випробування доброти, пронесе його тепло у своїй душі, зігріє ним інших. Свідченням цього є слова американського письменника О.Генрі, які я пропоную взяти епіграфом до уроку.
Свій урок я хочу почати з показу невеликого фільму.
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ. МОТИВАЦІЯ.
Сьогодні ми повинні дослідити, як же ці дорогоцінні якості : доброта, чуйність, турботу за іншу людину, самовідданість розкрито у повісті Г.Тютюнника «Климко». Тема нашого уроку «Г. Тютюнник. «Климко». Воєнне дитинство в повісті. Морально-етичні уроки». Працюючи з текстом повісті Григора Тютюнника «Климко», ми через художнє слово спробуємо осмислити та сприйняти морально-етичні уроки доброти, чуйності, турботи про рідних на прикладі взаємостосунків героїв. Щаслива пора — дитинство. Та не хотів би повернутися у своє дитинство ні на мить той, кому в юному віці довелося зустрітися віч-на-віч із війною. Діти війни. Їм довелося рано подорослішати. Перенести на своїх плечиках той нелюдський жах, біль, горе, що випали на долю нашого народу, втратити рідних, друзів, переносити холод, голод, усі страждання окупації і попри все це залишатися Людьми … Прикладом такої людини може бути Климко, головний герой однойменної повісті Григора Тютюнника.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Слово вчителя: Діти, спробуємо зануритися в епоху, яку описав Григір Тютюнник у повісті «Климко». Проведемо «Літературну мандрівку в минуле». Я ставлю вам питання, а ви відповідаєте на них коротко, записуючи відповіді в сітку сканворду. Якщо ви правильно відповіли на питання, то у вертикальному виділеному стовпчику ви прочитаєте ім’я головного героя твору Григора Тютюнника.
1. Що їв у дорозі Климко ? (картоплю) 2. Як звали товариша Климка ? (Зульфат) 3. Що дав чех Климкові ? (галети) 4. Як звали тітку, у якої перебував деякий час Климко ? (Марина) 5. Де проживав головний герой з дядьком Кирилом ? (барак) 6. Місто, до якого подорожує Климко? (Слов’янськ)
IV. Основна частина уроку
«Добро – Зло» (складання сенкану)
Давайте поговоримо про поняття «добро» і «зло». Представимо ці поняття у формі сенкану (завдання за групами)
Добро Зло
Чарівне, лагідне
Допомагає, підтримує,
Воно збагачує людську душу
Щастя
Жорстоке, чорне
Кривдить, вбиває, знищує
Нещадно руйнує душу
людини
Горе
«Усне малювання» (асоціації до слова «війна»)
Діти! А із чим у вас асоціюється слово війна? (з утратою, горем, самотністю, голодом). Вірно, діти, війна – це зло! Війна кривдить нещадно, руйнує душу людини, вбиває, знищує. Але найстрашніше, коли війна торкається своїм чорним крилом дитини. Презентація «Діти війни».
Перед вашими очима постали реальні картини того часу.
Як ви вважаєте, у яких умовах опинилися діти під час війни? (Діти опинилися в дуже тяжких умовах: голод, холод, смерть, небезпека). Чому увагу Григора Тютюнника привернув саме цей час – час ВВВ? (Григір Тютюнник сам пережив ці часи). Повість «Климко» має автобіографічний характер. 1942 року, через голод та дослухавшись поради знайомих, письменник (а йому тоді було 11 років) пішов до матері на Полтавщину пішки.
Що означає поняття «автобіографічний твір»?
Автобіографічним (з грец. — сам, життя, пишу) називають твір, головним героєм якого є сам автор (запис у зошит).
Міні-прес-конференція “Герої повісті»
Повість Григора Тютюнника «Климко» - історія душ цілого покоління, яке рано подорослішало, сприйнявши дитячим серцем трагедію воєнних років. Діти з повісті змушені нести на собі тягар усенародного горя, не обрублюючись і не черствіючи душею, сприймають вразливо і болісно, переживають будь-який прояв наруги над людиною, виявляють чуйність до тих, кому стає неймовірно важко, з усіх сил прагнуть допомогти.
- Хто з героїв повісті запам’ятався і чим саме? (Відповіді)
1. Де і коли відбулося перше знайомство з Климком?
(«Климко прокинувся від холодної роси, що впала йому на босі ноги (видно, кидався уві сні), і побачив над собою скам'яніло-бузкове небо, яким воно буває лише восени на сході сонця, — без жайворіння, без легких з позолотою хмарок по обрію, без усміхненої радості пробудження. Климко підібгав ноги під поли діжурчини, щоб зогрілися, й онімілою тремтячою рукою дужче розгорнув солому напроти очей. Він спав під скиртою. »)
2. Що можна сказати про зовнішність героя?
(«Климко йшов босий, у куцих штанчатах, старій матросці, що була колись голубою, а тепер стала сіра, та ще в дядьковій Кириловій діжурці...Климкові ноги, обсипані курятами, брудні й побуряковілі од холоду»).
3. Чому Климко жив з дядьком Кирилом?
(«Климко жив удвох з дядьком Кирилом, відколи осиротів»).
4. Яку роль у долі Климка відіграв його друг Зульфат?
(Зульфат допоміг Климкові обладнати житло у ваговій: вивести мишей, знайти старе ліжко. І навіть влаштувати святкову вечерю з печеної картоплі та сала.)
5. Чому Климко заступився на базарі за свою вчительку?
(Наталя Миколаївна була першою вчителькою Климка, вона дарувала дітям не тільки знання, а й безмежну любов та тепло. Коли до неї так брутально звернувся бородань, та ще з прагненням забрати сукню, хлопці ладні були розпочати бійку, аби тільки не віддавати сукню, що ототожнювалась в їх пам’яті з найпершими дитячими враженнями про школу.)
6. Що змусило малолітнього хлопця вирушити в далеку подорож по окупованій німцями території? Як можна оцінити його вчинок?
(У далеку подорож хлопчик вирушив по сіль для Наталі Миколаївни та Зульфата. Його вчинок можна назвати героїчним та відчайдушним).
Прийом «Дерево вражень»
Учитель. Запишіть свої враження від твору та прикріпіть на «дерево вражень».
ГРОНО ПРО КЛИМКА
ІV Рефлексія та оцінювання учнів.
Що ми робили на сьогоднішньому уроці? Чи досягли поставленої мети? Що з уроку ви взяли для себе? Виразіть свій настрій одним словом. Оцінювання.
СМАЙЛИ НАСТРОЮ
V Домашнє завдання.
Скласти 12 тестів за твором. Високий рівень - Написати твір-мініатюру «Чи хотів би я мати такого друга як Климко?» або написати листа Климкові.
Ідеалом для мене завжди була доброта,
самовідданість і милосердя
людської душі у найрізноманітніших
його проявах.
Г. Тютюнник
[pic] [pic] [pic] [pic]
[pic] [pic] [pic] [pic]
[pic] [pic] [pic] [pic]
[pic] [pic] [pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic]
8