Тема. Урок розвитку комунікативних умінь .
Твір-опис тварин у художньому стилі.
Мета:
□ навчальна: поглибити знання учнів про опис як тип мовлення, навчити складати зв’язні висловлювання з елементами опису тварини, збагатити словниковий запас п’ятикласників;
□ розвивальна: розвивати мовленнєві навички учнів, логічне мислення, інтелектуальні здібності; вдосконалювати вміння відбирати мовленнєвий матеріал;
□ виховна: виховувати мовну культуру учнів; любов до природи, добре ставлення до тварин, милосердя.
Обладнання: виставка літератури, малюнки й фото тварин, улюблені іграшки дітей, індивідуальні картки, словники.
Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація.
Міжпредметні зв’язки: мова, література, біологія.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Мотивація пізнавальної діяльності
Повідомлення теми, мети й завдань уроку
III. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
-Які ви знаєте стилі мовлення?
-Яка головна ознака художнього стилю?
-Які знаєте типи мовлення?
-Дайте характеристику типу мовлення – опису?
Короткі теоретичні відомості
Опис тварини – це один із видів опису, за допомогою якого ми характеризуємо тварину, вказуючи на найбільш характерні її ознаки (особливості зовнішнього вигляду, звички, поведінку).
Повторення художніх засобів
► Дайте визначення термінів, наведіть приклади.
Епітети — це … . Порівняння — це … . Уособлення — це…
ІV. Мотивація навчальної діяльності школярів
Загадки про тварин
Хвіст трубою, спритні ніжки
Плиг із гілки на сучок.
В неї очі, мов горішки,
Кожушинка хутряна,
Гострі вушка, наче ріжки,
У дуплі живе вона.
(білочка)
Пухка і сіра, як хмарина,
Вона нам вовною дає
Турботу і тепло своє (вівця)
Довгі вуха, куций хвіст,
До мисливства в нього хист:
Все знаходить навмання
Це маленьке _ _ _ _ _ _.
(Цуценя)
В нас гуляє біля тину,
Має носик-намистину,
Сам він схож на будячок
Це колючий _ _ _ _ _ _ .
(Їжачок)
Вона живе в болоті,
Зелена, як трава.
І цілий день нам чути
З болота „ква-ква-ква”.
(Жаба)
Не боїться ця пташка зими,
Сало любить вона, так як ми.
Жовта грудка та сиві крильца.
Здогадалися, хто це?
(Синиця)
Величезний цей хижак
На людей наводить жах.
Проживає в річці Ніл
Небезпечний _ _ _ _ _ _ _ _.
(Крокодил)
В хаті я мишей ганяю,
Вуса ще з дитинства маю,
Лапкой миюся щодня.
Я пухнасте _ _ _ _ _ _.
(Кошеня)
Невеличка та сіренька
В норці мешкаю тихенько.
Уночі по хаті – нир,
Я шукаю сало й сир.
(Миша)
Швидко бігаю в траві,
Спробуй ти мене влови!
Міцно хвостик мій тримай,
Та збіжу я, так і знай.
Я тваринка непроста –
Проживу і без хвоста.
(Ящірка)
V. Підготовча робота
* У кожного на парті план характеристики тварин, який допоможе у роботі.. План характеристики тварини
1. Назва тварини.
2. Середовище існування.
3. Зовнішній вигляд.
4. Чим харчується?
Робота в зошитах.
Лексичний матеріал до опису тварин (собаки, кота)
До поданих іменників доберіть прикметники:
І група.
Масть – біла, жовта, коричнева, руда, червона, сіра, тигрова, чорна…
Шерсть – коротка, довга, щільно прилягає, настовбурчена, пухнаста, тонка, шовковиста, гладенька, тверда, жорстка, пряма, хвиляста, кучерява, густа.
Голова – маленька, середня, велика
Морда – широка, видовжена, завужена до носа
Язик – вологий, рожевий, довгий
ІІ група.
Ніс – вологий, холодний, мокрий, чорний, рожевий
Зуби – білі, міцні, гострі
Вуха – короткі, довгі, великі, маленькі, гострі, круглі, звисаючі, опущені
Очі – темні, чорні, блискучі, круглі
Погляд – зацікавлений, пильний, спокійний, уважний, насторожений, розумний
ІІІ група.
Хвіст – довгий, короткий, товстий, тонкий, опущений, піднятий
Лапи – короткі, довгі, сильні, міцні, невеликі, криві
Тулуб – сильний, гнучкий, м’язистий, міцний, маленький, невеликий
Вдача – злий, добрий, спокійний, врівноважений, добродушний, слухняний, дисциплінований, упертий, кмітливий, безстрашний, відважний
Гра «Хто найбільше»
Хто за 2 хвилини запише якнайбільше слів, що означають дію тварини:
(стрибає, плаває, їсть, живе, сидить, пересувається, розгризає, чіпляється, спить, розважає, грає тощо ).
Орфографічна гімнастика. Прочитати, вставити пропущені букви, розкрити дужки (письмово):
З..мля, шви..ко, цу..кими, звіря..ко, перебираєт..ся, (у)гору, (най)жвавіша, (най) непосидючіша, із задоволен..ям.
VІ. Фізкультхвилинка
VІІ. Робота над написанням твору
Робота з підручником. Опрацювання пам’ятки «Як працювати над твором».
-З яких частин складається текст? (зачин, основна частина, кінцівка).
ТЕКСТ ЗАЧИН
ОСНОВНА ЧАСТИНА
КІНЦІВКА
І група. Придумати можливий заголовок до свого опису
(Наприклад: Мій друг Туман. Веселий Чіпсик. Пушок. Зірка).
Заголовок може виражати основну думку твого опису
(Пухнаста знахідка. Веселий «будильник». Мої вірні чотириногі друзі. Про того, хто з'являється несподівано тощо).
ІІ група. Добери можливий варіант початку опису.
Наприклад:
*Я давно мріяв про собаку. А здійснилася ця мрія на мій день народження. Я прокинувся від ледь чутного скавуління біля свого вуха…
*У мене є надзвичайно гарний кіт. Його звуть Маркізом. Ця кличка дуже підходить йому, бо ще ніколи не бачив я більш поважного й гордого кота.
*Хтось любить котів. У когось живе собака. А у мене нещодавно поселився їжак.
*У моєї тьоті живе папужка. Це дуже веселий і кмітливий птах.
*Я дуже люблю коней. У селі, де живе моя бабуся, я часто спостерігаю за цими тваринами.
ІІІ група. Добери кінцівку-висновок до свого опису.
Наприклад:
*Раф – найкраще цуценя на світі.
*Ось такий він, мій друг Сопунчик.
*Мені до вподоби наша дружба з Кешею.
*Скоро літо. На канікулах я обов’язково поїду до бабусі, де знову зустрінуся з моїм улюбленцем.
Перший учень придумує початок, другий — кінець речення.
Наприклад:
Увечері я повертався з тренування і раптом…
Гуляючи по лісу, ми побачили…
Заглянувши в коробку, я здивувався…
Релаксація
Скласти речення
І група- з однорідними членами речення
ІІ група – зі звертаннями
ІІІ група – з прямою мовою
VІІІ. Підсумок уроку
-Що нового ви узнали на уроці?
- Що вам найбільше сподобалось?
Оцінки
ІХ. Домашнє завдання
На чернетках написати твір- опис улюбленої тварини, використовуючи план характеристики , пам'ятку та лексичний матеріал уроку.