Лірика збірки І. Франка “З вершин і низин”. Проблема краси і користі. 10 клас

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тема: Лірика збірки І. Франка “З вершин і низин”. Проблема краси і користі.

Мета:

  • ознайомити учнів з громадянською лірикою І.Я.Франка, композицією збірки «З вершин і низин», спонукати до роздумів щодо проблеми краси й користі;

  • розвивати вміння декламувати вірші; формувати навички герменевтичного філологічного аналізу художнього тексту;

  • виховувати загальнолюдські цінності: повагу до краси материнства й жіночності; виховувати любов до поетичного й музичного слова, що лине із серця І.Я. Франка та відомих геніїв музики; сприяти національному самоусвідомленню та стійкому відчуттю приналежності до європейської спільноти.


Тип уроку: урок словесності / комбінований (засвоєння нових знань та формування вмінь і навичок)


Форма уроку: круглий стіл.


Обладнання: презентація Power Point, портрет письменника, книжкова виставка, аудіозапис "Вічний революціонер" на музику М.Лисенка, дидактичний матеріал.


ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент.

  2. Актуалізація опорних знань.


  1. Давайте згадаємо усі грані діяльності І Франка

  • письменник,

  • критик,

  • перекладач,

  • журналіст,

  • соціолог,

  • фольклорист,

  • етнограф,

  • історик,

  • філософ.

  1. Що ми знаємо про обсяг творчої спадщини І.Франка?

(На Україні в 50 -60-х роках було здійснено 20-томне видання творів І. Франка, в 70 -80-х - 50-томне. Франку належать понад п'ять тисяч творів у різних галузях літератури й науки. Випущені у світ п'ятдесят томів — лише третина написаного.


  1. Оголошення теми, мети уроку.

  2. Мотивація учнів.

У щастя людського два рівних є крила:

Троянди й виноград, красиве і корисне.

М.Рильський

Ці слова українського класика ХХ століття відображують філософську проблему співвідношення красивого і корисного, яка хвилювала людство в усі часи.

Сьогодні ми спробуємо з’ясувати, як розв’язав цю проблему І.Франко у збірці "З вершин і низин". Для цього ми зібрали за круглим столом літературознавців, політологів, філософів, мистецтвознавців, мовознавців.


  1. Засвоєння нових знань.


Звернімося до думки давніх філософів.


Повідомлення 1:

Сократ – син скульптора Софроніска і повитухи Фенарети, народився близько 469 до н. е. в Афінах. В ранні роки навчався у батька обробки каменя і навіть вважався здібним скульптором, проте скоро покинув батьківську майстерню, аби навчатись риторики та софістичної мудрості в освіченого афінянина Критона.

Попри те, що Сократ не був самоучкою, а здобув гідну освіту, все своє життя він задовольнявся малим і тільки найбільш необхідним, до того ж ніколи не брав грошей з учнів за навчання (чого дружина Сократа Ксантіппа не розуміла), жив у простих, аскетичних умовах.

Сократ схилявся до думки, що прекрасне тотожне корисному і при визначенні прекрасного слід враховувати чинник доцільності. Він вважав, що прикрашений щит не може бути прекрасним, тому що не захищає воїна, а простий, не прикрашений щит, прекрасний – він захищає життя воїна.

Ця проблема хвилювала і першого українського філософа Григорія Сковороду. Краса була для нього атрибутом невидимої матерії, її доцільності та довершеності, тоді як зовнішня краса речей – це лише примарна тінь, що сама по собі не дає насолоди. Саме тому він схильний визнавати передусім красу нерукотворної, незайманої природи з її ритмами і пропорціями й ідеалістично заперечувати красу природи, перетвореної людиною відповідно до своїх потреб. У людському житті він також вважав прекрасними ті вчинки, які відповідають природним нахилам людини, смішними – прояви несродності.


Учитель:

Звернімося тепер до збірки І.Франка "З вершин і низин". Ця поетична книга засвідчила, що у літературу прийшов мужній поет-громадянин, якому боліли кривди свого уярмленого, роздертого ворожими кордонами народу.

На час виходу збірки – 1887 рік – Франко був уже відомим громадським діячем, знаним письменником і ученим, твори якого читали й перекладали в Києві, Петербурзі, Варшаві, Відні. У цій збірці вміщено значну кількість поезій першого десятиліття літературної діяльності письменника.

"З вершин і низин" – яскравий зразок громадянської лірики. Щоб краще зрозуміти ідейне звучання Франкових творів, давайте згадаємо, які суспільно-політичні погляди мав автор.


Повідомлення 2:

Світоглядні й політико-ідеологічні переконання І. Франка формувались в умовах зростаючого руху трудящого селянства проти соціального й національного гноблення. Стимулом для його кипучої й різнобічної діяльності була любов до свого народу, за кращу долю якого він боровся все своє життя. У статті «Дещо про себе самого» читаємо: «Як син українського народу, вигодуваний чорним селянським хлібом, працею твердих селянських рук, почуваю обов'язок панщиною всього життя відробити ті шеляги, які видала селянська рука на те, щоб я міг видряпатись на висоту, де видно світло, де ясніють вселюдські ідеали». Значний, а може й вирішальний вплив на його політичні переконання, на світогляд у цілому мав Т. Шевченко. Великою мірою саме завдяки цьому в нього виробилося негативне ставлення до політичної системи Російської імперії, до того становища, в якому перебував український народ під тиском соціального й національного гноблення.

І. Франко глибоко знав історію української культури, високо поціновував доробок прогресивних діячів російської культури, добре був обізнаний і з європейською культурною та науково-філософською традицією.

Він надавав великої ваги розвиткові української культури: мережі шкіл, преси, що відстоює «стяг національності», національної мови, письменства, народної освіти. Особливо дбав він про національну мову. Франко боровся за досягнення Україною політичної самостійності. Крилатими стали слова великого гуманіста про те, що не може бути вільним народ, який пригноблює інші народи. Він закликав до боротьби за загальнолюдські, а отже, національні права.


Учитель:

Франко у "Передньому слові" до збірки пише: "Укладаючи матеріал для сеї книжки, я покинув думку про хронологічний порядок, зовсім не пригожий в книжці так різномастого змісту, котрій, проте, хотілось мені придати яку–таку артистичну суцільність" . Збірка складається з семи великих розділів, які умовно розподіляємо тут на дві нерівні частини. У перших трьох розділах — "De profundis", "Профілі і маски" та "Сонети»" — зібрано ліричні твори, в чотирьох останніх — "Галицькі образки", "Із жидівських мелодій", "Панські жарти" та "Легенди" — твори епічні.

Відкриває збірку вірш "Гімн" (Замість прологу).

  • Виразне читання твору.

Вічний революціонер —

Дух, що тіло рве до бою,

Рве за поступ, щастя й волю, —

Він живе, він ще не вмер.

Ні попівськiї тортури,

Ні тюремні царські мури,

Ані війська муштровані,

Ні гармати лаштовані,

Ні шпіонське ремесло

В гріб його ще не звело.


Він не вмер, він ще живе!

Хоч від тисяч літ родився,

Та аж вчора розповився

І о власній силі йде.

І простується, міцніє,

І спішить туди, де дніє;

Словом сильним, мов трубою,

Міліони зве з собою, —

Міліони радо йдуть,

Бо се голос духа чуть.

Голос духа чути скрізь:

По курних хатах мужицьких,

По верстатах ремісницьких,

По місцях недолі й сліз.

І де тільки він роздасться,

Щезнуть сльози, сум нещастя,

Сила родиться й завзяття

Не ридать, а добувати,

Хоч синам, як не собі,

Кращу долю в боротьбі.


Вічний революціонер —

Дух, наука, думка, воля —

Не уступить пітьмі поля,

Не дасть спутатись тепер.

Розвалилась зла руїна,

Покотилася лавина,

І де в світі тая сила,

Щоб в бігу її спинила,

Щоб згасила, мов огень,

Розвидняющийся день?


Аналіз вірша:

  1. Хто є головним героєм твору?

Головний герой лірики І. Франка — незламний борець – вічний революціонер. Слово революціонер у цьому вірші вжите автором вперше в українській літературі.

  1. Як тлумачиться слово революціонер у словнику?

революціонер; ч. (фр.) 1. Активний учасник революційного руху, діяч революції. 2. Той, хто здійснює переворот у тій чи іншій галузі знання, в техніці, мистецтві тощо.

  1. У вірші Франка революціонер конкретна особа, чи абстрактний образ?

  2. Визначте художній засіб "вічний революціонер", поясніть його.

  3. Знайдіть у тексті діалектні слова і форми, не притаманні сучасній мові. Як, на вашу думку, вони ускладнюють сприймання вірша?

Діалектні слова(від грец. διάλεκτοζ —говір, наріччя) — це слова, вживання яких характеризується територіальною обмеженістю і більш-менш різко контрастує з прийнятими в літературній мові нормами.

  1. Скільки разів у тексті твору вжиті дієслова, яка їх роль?

  2. Знайдіть антитези у творі. Яку роль вони відіграють?

(Вічний революціонер — тюремні царські мури; зла руїна — лавина; пітьма поля — день, що народжується), які відтіняють контрасти тогочасного суспільства і підкреслюють непримиренність і гостроту класової боротьби в ньому).

  1. Поясніть значення слова гімн.

ГІМН, у, чол.

  1. Урочиста пісня, прийнята як символ державної або класової єдності.

  2. перен. Захоплена хвала кому-, чому-небудь.

Покладений на музику Миколою Лисенком цей твір стан національним гімном українців.

  • Прослуховування аудіо запису.


Отже, тема вірша: показ "вічного революціонера" як втілення могутності, нездоланності народу, його одвічних прагнень до свободи та справедливості.

Ідея: заклик, звернений до мільйонів пригноблених і скривджених, “Не ридать, а добувати хоч синам, як не собі, кращу долю в боротьбі”.


І.Франко, як людина високоосвічена, був добре обізнаний із шедеврами світового живопису. Він був дуже вражений картиною Рафаеля "Сікстинська мадонна".

Повідомлення 3.

Як відомо, Рафае́ль Са́нті - Великий майстер Високого Відродження. Син художника, поета-гуманіста, про який ми знаємо небагато. Рафаель Санті рано досяг вищих почестей. Римський папа хотів увінчати його небувалою для живопису нагородою, і тільки передчасна смерть завадила Рафаелю стати кардиналом.

Але головною своєї вершини він досяг в області живопису, ставши Великим майстром Високого Відродження. Картина «Сікстинська мадо́нна» знаходиться в Галереї старих майстрів у Дрездені, придбана у 1754 році з П'яченци Августом III Фрідріхом за близько 20 000 цехінів (70 кг золота). РЄ одним з найвідоміших творів італійського Ренесансу. Виконана ця картина близько 1512—1514 років на замовлення церкви святого Сікста у П'яченці, звідси і її назва. На картині зображені Мадонна з немовлям в оточенні папи Сікста II і Святої Варвари по сторонах і з двома ангелятами, що дивилися знизу вгору на сходження Бога. Фігури утворюють трикутник. Розкрита по сторонах завісу зайвий раз підкреслює геометричну продуманість композиції. Це один з перших творів, в якому глядач незримо виявляється вписаний в композицію: здається, що Мадонна спускається з небес прямо назустріч глядачеві і дивиться йому в очі. В образі Марії гармонійно поєднані захват релігійного з такими загальнолюдськими переживаннями, як глибока материнська ніжність і окремі ноти тривоги за долю немовляти.

Рафаель зупинив вічний рух матері , що приносить свою жертву , свого сина в ім'я майбутнього - символ вищої краси і жертовної материнської любові.

Іван Франко своє захоплення цим шедевром висловив у сонеті "Сікстинська мадонна". Давайте згадаємо визначення сонету.

Сонет (від італійського Sonetto — звучати) — ліричний вірш, який складається з 14 рядків п’ятистопного або шестистопного ямба: два чотиривірші (катрени) з перехресним римуванням і два тривірші (терцети).

  • Виразне читання твору.


Хто смів сказать, що не богиня ти?

Де той безбожник, що без серця дрожі

В твоє лице небесне глянуть може,

Неткнутий блиском твої красоти?


Так, ти богиня! Мати, райська роже,

О глянь на мене зі своєї висоти!

Бач, я, що в небесах не міг найти

Богів, перед тобою клонюсь тоже.


О бозі, духах мож ся сумнівати

І небо й пекло казкою вважати,

Та ти й краса твоя — не казка, ні!


І час прийде, коли весь світ покине

Богів і духів, лиш тебе, богине,

Чтить буде вічно — тут, на полотні.


Аналіз вірша:

  1. Поясніть значення слова мадонна.

МАДОННА, и, жін. У католиків — назва матері Христа; богородиця.

  1. Яким постає перед читачам образ мадонни ?

  • Чому це слово пишеться з подвоєнням н?

Богиню, «райська рожа» (Рожа, -жі, ж. - Роза, Rosa centifolia, троянда).

  1. Які художні засоби використовує автор для створення цього образу?

Лице небесне (інверсія), райська рожа (епітет), чтить вічно (інверсія).

  1. Якими словами підкреслена цінність шедевра Рафаеля?

І час прийде, коли весь світ покине

Богів і духів, лиш тебе, богине,

Чтить буде вічно — тут, на полотні.

  1. Визначте ідейне звучання сонету.

(Краса мадонни не казкова, а земна — щира, добра, ніжна. А справжнє мистецтво, яким є картина «Сікстинська мадонна» — вічне).

  1. Закріплення знань.

Пропоную вашій увазі кліп "Пісня про матір". Автор слів український поет ХХ ст.. Борис Олійник, музика Ігоря Поклада, виконує Таїсія Повалій.

  • Перегляд кліпу.


  • Що спільного між цією піснею і сонетом "Сікстинська мадонна"?

(Тема краси материнства, поклоніння перед жінкою-матір'ю, утвердження вічної краси жінки).

  1. Підсумки.

Отже, повернемося до нашого проблемного питання: як розв’язана проблема корисного і красивого у збірці "З вершин і низин"?

"Гімн"

Образ вічного революціонера


корисне

красиве

Дух, наука, думка, воля дає людині максимальні можливості для самореалізації й служіння на користь суспільству.

Вічний революціонер прагне здобути своєму народові кращу долю.

"Сікстинська мадонна"

Образ жінки-матері, Богородиці


корисне

красиве

Жінка дає життя дитині, бачить призначення своєї дитини в служінні людям, суспільству.

Жінка завжди красива у материнстві.


  1. Домашнє завдання.

  1. Довести, що "Сікстинська мадонна" – сонет.

  2. Вивчити поезію напам’ять (на вибір).

  1. Оцінювання роботи учнів.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________




"Гімн"

Образ вічного революціонера


корисне

красиве

Дух, наука, думка, воля дає людині

_________________________________________

________________________________________

________________________________________

________________________________________

________________________________________

________________________________________

________________________________________

________________________________________

Вічний революціонер прагне

_______________________________________

_______________________________________

_______________________________________

"Сікстинська мадонна"

Образ жінки-матері, Богородиці


корисне

красиве

Жінка дає життя ___________, бачить призначення своєї _________

________________________________________

________________________________________

________________________________________

Жінка завжди красива і божественна у ________________


11