Верещака Алла Василівна
Вчитель початкових класів
Золотоніської гімназії ім. С.Д. Скляренка
Урок 3
Тема. Звуки і букви. Поняття про букву як писемний знак, що позначає звук. Абетка. Азбука. Алфавіт. Звуко – буквений аналіз слів.
Мета уроку. Формувати ключові компетентності:
Вміння вчитися – організувати робоче місце, виконувати розумові операції, практичні дії, володіти вміннями й навичками самоконтролю; загально – культурна – розвиток мови, мислення, культури міжособистісних відносин, толерантної поведінки; здоров’язбережувальна – формувати навички здорового способу життя, потребу в дотриманні охайності.
Формувати предметні компетентності: відтворити знання, набуті учнями в 1 класі про звуки мовлення і букви, якими вони позначаються, вчити розрізняти звуки і букви, удосконалювати навички каліграфічного написання букв алфавіту; розвивати фонематичний слух, поповнити словник словами «абетка», «азбука», «алфавіт»; виховувати любов до рідного слова.
Обладнання: мультимедійний підручник « Українська мова» 2клас, таблиці « Алфавіт», « Звуко – буквений аналіз слів», « Сиди правильно», « Пиши красиво і правильно», етимологічний словник.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Ви почули всі дзвінок,
Він покликав на урок,
Кожен з вас приготувався
На перерві постарався.
Щоб помилки хитрі й спритні
не ховались у рядках,
щоб всі букви в кожнім слові
опинились на місцях,
будем гарно працювати,
свою пильність розвивати.
Зараз сядуть всі дівчатка , а за ними і хлоп’ятка.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Слово вчителя
Наша мова – це величезна країна , де мирно живуть найрізноманітніші мовні явища: великі – такі як текст, речення, середні – слова з різними значеннями і зовсім маленькі, майже непомітні – звуки, букви та розділові знаки. Сьогодні ми знову будемо подорожувати цією країною. Але господарка цієї країни хоче дізнатися як ви впоралися з домашнім завданням.
Перевірка домашнього завдання.
Вправа 11
Прочитайте слова, які відрізняються від слова рік першою буквою. ( Вік, сік, бік, лік, пік, тік)
Поясніть, що означає кожне з утворених слів.
Наведіть власні приклади слів, що розрізняються тільки одним звуком.
( Гірка, нірка, зірка, сірка; казка, кашка, каска, качка; бак, бік, бук, бик; сом, сам, сум, сім.)
Наша мова – звукова. Але окремо взяті звуки нічого не означають. Тільки в певному поєднанні творяться слова. Звуки мови служать для розпізнавання та розрізнення значення слів.
Робота з мультимедійним підручником « Українська мова 2 клас»
Урок 1. Крок 1. Вступ.
Зіставлення звуків і букв
Складання слів із «розсипаних» звуків
Каліграфічна хвилинка.
Висновок.
Коли ротик розкриваєм,
Тоді звуки вимовляєм.
Коли ручку беремо,
Тоді ми букви пишемо.
Фізкультхвилинка.
Ми і вчились і трудились.
І, напевно, вже втомились.
Тож давайте для розрядки
Зробим кілька вправ зарядки.
Раз! – підняли руки агору.
Два! – нагнулися додолу.
Три! – повернулись вправо, вліво.
На «чотири» - враз присіли.
Похитали головою,
Ще й притупнули ногою.
Пальчиками повертіли
І за парти тихо сіли.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
ІІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Робота із загадкою.
Вправа 12
Учні читають і відгадують загадку про букви і звуки.
Чим звуки відрізняються від букв?
Запишіть слова – відгадки.
Послідовно назвіть звуки і букви у слові чують .
Вказівка. Використати таблицю « Звуко – буквений аналіз слів»
Візьми до уваги.
Хто абетку з вас вивчав.
Різні букви зустрічав.
Кожна з них, від А до Я,
Промовля своє ім’я.
Лиш одна із них німа –
В неї голосу нема.
Здогадався, певно, всяк!
Звуть цю букву ... ( м’який знак).
Буква ь окремого звука не позначає.
Словникова робота
Буква – письмовий знак, що позначає звук або сполучення двох звуків.
Поетична хвилинка
Вправа 13
Учні читають вірш Н. Становської « Звуки і букви»
Що сказано у вірші про звуки?
Що сказано у вірші про букви?
Поясніть чим відрізняються звуки від букв?
Спишіть три останні рядки вірша.
Вказівка. Слідкувати за осанкою учнів, використати таблиці « Сиди правильно», «Пиши красиво і правильно».
Робота з правилом
Запамятайте
Звуки ми чуємо і вимовляємо. Букви ми бачимо, читаємо і пишемо.
Творче завдання
Вправа 14
Переставте рядки так , щоб можна було прочитати вірш.
Це місто алфавітом звуть.
Усі тут літери живуть.
Щасливо й дружно, як сім’я,
Їх 33 – від А до Я.
Словникова робота
Абетка (алфавіт) – сукупність літер, прийнятих у писемності якої – небудь мови і розміщених у певному порядку.
Слово алфавіт має подвійний наголос ( на другому і третьому складі).
Робота з мультимедійним підручником « Українська мова 2 клас»
Урок 1. Крок 2. Теоретичний матеріал. Алфавіт.
Робота з етимологічним словником
Алфавіт- від назв першої та другої літер грецького алфавіту – «альфа» і « бета».
Азбука – від давніх назв перших літер нашого алфавіту – «аз» і « буки» ( А і Б).
Абетка – від сучасних назв двох перших літер «а» та «б».
Фізкультхвилинка
За мультимедійним підручником музична рухлива хвилинка
Крок 4
VI. Узагальнення і систематизація знань
Кора. Пара. Лото. Сироп. Город. Бутон.
Батон. Голос. Сирок. Літо. Кома. Парк.
Зразок.
Краб – граб.
VIІ. Підсумок уроку
VIIІ. Домашнє завдання с. 9, вправа 15