Розвиток зв’язного мовлення. Літописи

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Урок №4. Розвиток зв’язного мовлення. Літописи

Мета уроку: продовжити роботу над вивченням історичних оповідей; розвивати аналітичні здібності учнів, навички порівняння творів літератури, образного мистецтва та кіномистецтва; виховувати повагу до славетного минулого наших предків.

Перебіг уроку

І. Оголошення теми та мети уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Питання учням.

— Кому із князів, про яких ви читали в літописних оповідях, ви найбільше симпатизуєте і чому саме?

2. Робота з таблицею «Казкові та історичні мотиви літописних сюжетів».

Заповніть таблицю, визначивши казкові та історичні мотиви літописних сюжетів.

Орієнтовна відповідь

Казкові та історичні мотиви літописних сюжетів

Казкові мотиви Історичні мотиви

Прихід до Володимира послів із пропозиціями прийняти їхню віру.

Залишки печенігів бігають десь до сьогоднішнього дня.

Князь Ярослав церкву «яку сам збудував, оздобив … золотом» Поляни зі своїми князем Києм, його братами Щеком і Хоривом та сестрою Либіддю заклали місто Київ. Про це свідчать географічні назви Хоревиця та Щековиця, річка Либідь; були навколо великі ліси, багато звірів.

Святослав спорядив послів до греків та уклав з ними мир; загинув у битві з печенігами

3. Цифровий диктант «Літописні оповіді»

1. Київ назвали на честь старшого з братів. (1)

2. Царгород був столицею Візантії за часів князя Святослава. (1)

3. Конфлікт перетворився на військове протистояння, тому що Святослав не міг домовитися з греками щодо умов укладання миру. (1)

4. Святослав загинув у війні проти греків. (0)

5. Князю Володимиру дуже сподобалась ісламська віра. (0)

6. Щоб обрати підходящу віру, Володимир розіслав по світу своїх вчених мужів. (1)

7. Бабуся Володимира, княгиня Ольга, прийняла свого часу християнську віру. (1)

8. Печеніги напали на Київ за відсутності князя Ярослава. (1)

9. Ярослав воював із багатьма європейськими країнами. (0)

10. Золоті Ворота було збудовано на честь перемоги Ярослава над печенігами. (1)

11. Ярослав зовсім не вмів читати. (0)

12. У Софійському соборі була найкраща бібліотека тих часів. (1)

4. Діалогоманія

Укладіть діалоги за темами:

1. Брати Кий, Щек, Хорив будують Київ.

2. Перемовини Святослава з греками.

3. Бесіди Володимира з представниками різних релігій.

4. Ярослав роповідає про силу книг.

ІІІ. Удосконалення вмінь та навичок

Перегляд та обговорення відеоуривків (робота за слайдами презентації)

IV. Узагальнення уроку, закріплення вивченого матеріалу

Картка № 1

1. Напишіть міні-твір на тему «Літопис, який мені найбільше запам'ятався» (5-7 речень).

2. Який літопис описує боротьбу Святослава з печенігами? («Святослав укладає мир з греками і повертається до Києва. Смерть Святослава»)

3. Поміркуйте, як ви би діяли стосовно печенігів на місці Ярослава.

Картка № 2

1. Напишіть міні-твір на тему «Літопис, який мені найбільше запам'ятався» (5-7 речень).

2. Який літопис описує будівництво Золотих Воріт у Києві? («Розгром Ярославом печенігів. Початок великого будівництва в Києві. Похвала книгам»)

3. Поміркуйте, як би ви діяли, обираючи віру, на місці Володимира.

Картка № З

1. Напишіть міні-твір на тему «Літопис, який мені найбільше запам'ятався» (5-7 речень).

2. Який літопис описує зміну релігії Київської Русі? («Володимир вибирає віру»)

3. Поміркуйте, як ви би діяли стосовно греків на місці Святослава.

Картка № 4

1. Напишіть міні-твір на тему «Літопис, який мені найбільше запам'ятався» (5-7 речень).

2. Який літопис описує початок будівництва Києва? («Три брати — Кий, Щек, Хорив і сестра Либідь»)

3. Поміркуйте, що б ви збудували в Києві на місці Ярослава.

Картка № 5

1. Напишіть міні-твір на тему «Літопис, який мені найбільше запам'ятався» (5-7 речень).

2. У яких городах Київської Русі писали літописи? (Новгород, Переяслав, Волинь, Галич, Володимир)

3. Поміркуйте, як би ви назвали Київ на місці братів.

V. Підбиття підсумків уроку

1.Учитель. Літописи — важливі пам'ятки літератури, цінні джерела для дослідження слов'янської історії з давніх часів до XVIII століття включно. У них розповідається про походження східних слов'ян, зародження в них державної влади, про політичні, економічні та культурні взаємини між собою та з іншими народами тощо.

2.Інтерактивна вправа «Мікрофон»

— В образі Ярослава Мудрого мене приваблює те, що…

VІ. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

1) Навчитися виразно читати, переказувати, коментувати літописну оповідь, характеризувати героїв, висловлювати власну думку про них.

2) Підготуватися до уроку літератури рідного краю.