Воспитательный час Путешествие по стране Дорожных знаков

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Горлівський навчально-виховний комплекс

«Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №22 –

багатопрофільний ліцей»

[pic]










Виховна година

«Подорож країною

Дорожніх знаків»









Підготувала і провела

вчитель початкових класів

Нефьодова Т.А.









Мета:

  • поглибити знання учнів про правила дорожнього руху;

  • продовжувати ознайомлення учнів з дорожніми знаками та їхніми групами,

  • місцем встановлення;

  • розвивати увагу, спостережливість, уміння орієнтуватися на вулицях міста за допомогою дорожніх знаків, розпізнавати їх;

  • виховувати обережність, культуру поведінки на вулицях міста та околицях.

  • повторити основні правила пішоходів, велосипедистів, мотоциклістів, пасажирів, водіїв;

  • сприяти розвитку мислення, мовлення, пам'яті, навичок поведінки на дорозі;

  • виховувати повагу до оточуючих, увагу, правила ввічливості.


Обладнання: магнітна дошка, настінні дорожні знаки, таблички з назвами груп, аркуші паперу, кольорові олівці, таблиці, індивідуальні світлофори (червоне, зелене світло), макети транспортних засобів, література З ПДР.


Клас попередньо поділений на групи: 1 - «Пішоходи»; 2 - «Велосипедисти»;

3- «Мотоциклісти»; 4 - «Пасажири»; 5 - «Водії».


Хід заняття

І. Вступна бесіда вчителя.

Відомо всім, що найдорожчий скарб людини — це її власне життя і здоров'я. Необережність на вулиці часто призводить до втрати не тільки здоров'я, а й навіть життя. Тому треба всім дотримуватися певних Правил дорожнього руху. Сьогодні ми продовжуємо вивчати ці правила. Послухайте уважно вірш Я. Пішумова «Азбука міста» і назвіть тему нашого уроку.

Місто, в якому з тобою живем,

Можна по праву зрівнять з букварем.

Азбука вулиць, розкривши для нас

Місто, уроки дає повсякчас.

Ось вона, азбука — треба всю знать, —

Вздовж тротуару, глянь, знаки стоять.

Азбуку міста завчи до ладу,

Щоб не потрапити раптом в біду.

(Діти спробують вгадати тему заняття)

[pic]

II. Оголошення теми і мети заняття.

Так, правильно. Сьогодні ми

будемо говорити про дорожні знаки.

І не просто говорити. Ми здійснимо

подорож до країни Дорожніх знаків,

відвідаємо деякі міста цієї країни та

познайомимося і, сподіваюсь,

подружимося з їх мешканцями.



[pic] А допомагати подорожувати нам буде наш вірний друг та помічник. Відгадайте, хто він такий?







[pic]



Як переходиш вулицю,

То завжди зупинись,

І перш за все з увагою

На мене подивись.

Я шлях вкажу надійний,

Де небезпек нема,

Трикольорові очі

Я маю недарма...

(Світлофор)


III. Засвоєння нових знань, умінь і навичок.

1. Вчитель: Навіщо ж нам вивчати Правила дорожнього руху? Яку роль відіграють вони у житі людини? (Вони охороняють і підтримують порядок на дорогах, забезпечують безпеку дорожнього руху).

Коли на вулицях почали їздити трамваї, автомобілі, тролейбуси, автобуси, вулицям потрібно було дати мову. На цій дорожній мові з водіями та пішоходами «розмовляють» вулиці усіх країн світу.

Коли людина вчиться читати, їй показують букви. З букв будують слова, зі слів — речення. У дорожньої мови також є букви — знаки. Але їх не потрібно складати у слова. Один знак, одна дорожня буква означає цілу фразу — дорожній сигнал. Ці сигнали бувають різними. Одні попереджають водія або пішохода про небезпеку, інші — забороняють рух. Є знаки, за допомогою яких можна дізнатися, де отримують якусь послугу.

Одні знаки розміщені на трикутниках з червоною облямівкою. Ці знаки встановлюються на відстані 150-300 м поза населеними пунктами, у населених пунктах — на відстані 50-100 м до початку небезпечної ділянки.

Інші знаки не випадково розміщені у колі з червоною облямовкою або з червоним фоном.

А ось знаки у колі блакитного кольору. Вони дозволяють рух, наказують рухатися у певному напрямку легковим автомобілям, вказують велосипедну доріжку, доріжку для пішоходів тощо.


Є [pic] ще знаки — блакитні прямокутники з малюнками: то ніж з виделкою, то червоний хрест, то намет, то ліжко. Не важко здогадатися, що ці знаки вказують: поруч їдальня, медичний пункт тощо.







Усі дорожні знаки поділяються на групи:

  • попереджувальні знаки;

  • знаки пріоритету;

  • заборонні знаки;

  • зобов’язуючі знаки;

  • інформаційно-вказівні знаки;

  • знаки сервісу.

(На магнітній дошці з'являються таблички з назвами груп, біля кожної таблички З, 4 знаки).


Кожна група готувала стисле повідомлення про правила поведінки на дорозі, повідомляє про це іншим, дає відповіді на запитання, які ставить їй інша група.


2 [pic] . Зупинка у місті Пішоходів.

1) Перехід дороги. Види переходів

Пішоходи повинні переходити проїжджу

часину вулиці по пішохідних переходах.

Переходи бувають наземні, підземні, надземні.

Наземні - це ділянка проїжджої частини.

Надземні - це перехід над проїжджою частиною.

Підземні - перехід під проїжджою частиною.

Якщо в зоні нема переходу, дозволяється

переходити дорогу під прямим кутом у

місцях, де дорогу добре видно в обидва боки.

Якщо є світлофор, треба керуватися

його сигналами. Переходячи вулицю,

треба подивитись ліворуч, а потім,

дійшовши до середини, - праворуч.

2) Особливості руху пішоходів за складних дорожніх умов

Коли туман, опади, ожеледь, то виникають складні дорожні умови.

Так, на слизькій чи мокрій дорозі значно погіршується гальмовий шлях ТЗ, це може призвести до наїзду на пішоходів. Окрім того, пішоходів може засліпити світло фар автомобілів. Щоб уникнути травмування, необхідно:

  • переходити тільки тоді, коли впевнений, що транспорт знаходиться на достатній відстані;

  • не можна переходити дорогу в місцях, де вона має круті повороти;

  • у темний час потурбуватися, щоб виділити себе на проїжджій частині чи узбіччі (блискучі предмети, предмети білого кольору).

При переході дороги в умовах недостатньої видимості необхідно оцінити дорожню ситуацію ліворуч і праворуч. І тільки переконавшись у безпеці, переходити дорогу.

3) Запитання для «Пішоходів»

Хто такий пішохід?

Назвіть кращих «друзів» пішоходів.

Де мешкає «зебра»?

Як може представник ДАІ покарати пішохода за порушення правил?

Чому не можна переходити вулицю на жовтий сигнал світлофора?

Що таке «острівець безпеки»? Де він розташовується?

Чому не можна перебігати дорогу перед транспортом, який рухається?

З якого боку тротуару повинен ходити пішохід?

Чи можна читати книжку, коли переходиш вулицю? А їсти?

Хто повинен поступитись рухом на пішохідному переході: пішохід чи автомобіль?

Як дізнатись, куди повертатиме транспортний засіб?

З якого боку треба обходити автобус?

Якщо поблизу немає машин, чи можна переходити вулицю на червоне світло?

Що треба робити, коли їде машина швидкої допомоги із сиреною, а світло для пішоходів зелене?

Чому перехрестя є небезпечним місцем?

Як треба поводитись на залізничному переїзді?

[pic] 3. Зупинка у місті Велосипедистів

1) Правила для велосипедистів

Під час їзди на велосипеді не варто дуже

сильно триматися за кермо, дивитись треба

не на колесо, а метрів на 5-6 уперед. Рухатись

по дорозі на велосипеді дозволяється особам,

які досягли 14-річного віку. Велосипеди

мають бути обладнані звуковим сигналом і

світловідбивачами. Для руху затемна

- включити ліхтар (фару). Водії велосипедів,

рухаючись групами, повинні їхати один за

одним, щоб не заважати іншим учасникам

руху.

2) Велосипедистам забороняється:

  • керувати велосипедом з несправним гальмом;

  • рухатись по дорогах для автомобілів, якщо поруч є велосипедна доріжка;

  • рухатись по тротуарах і пішохідних дорогах (крім дітей до 7-и років під наглядом дорослих);

  • під час руху триматися за інший транспортний засіб;

  • їздити, не тримаючись за кермо, знімати ноги з педалей;

  • буксирувати велосипеди;

  • перевозити пасажирів на велосипеді (за винятком дітей до 7-и років на додатковому сидінні).

3) Запитання для «велосипедистів»

На якому велосипеді небезпечно їздити?

Чи можна їздити дорогою без світлових засобів?

Чому не можна їздити на велосипеді тротуарами?

Чи можна їздити на велосипеді в дощ?

Що робити, якщо на дорозі є речі, які заважають руху?

На якій від стані один від одного можуть їхати двоє велосипедистів?

З якого віку можна їздити на велосипеді дорогами?

Чому не можна їздити без звукового сигналу?

Яким світлом має бути оснащений велосипед?

Чи можна обганяти на велосипеді інші транспортні засоби?

4. Зупинка у місті Мотоциклістів

1) Загальні правила

До управління мотоциклом допускаються особи, досягли 16-річного віку й мають посвідчення на право управління мотоциклом. Особі, яка навчається управлінню мотоциклом, повинно виповнитись не менше 14 років.

Перевозити пасажирів на мотоциклі дозволяється тільки в колясці й на задньому сидінні мотоцикла. Не дозволяється перевозити дітей, які не досягли 12-ти років.

2) Правила для «мотоциклістів»

Перед виїздом перевірити гальма, звукову та світлову сигналізацію.

Дотримуватись правил дорожнього руху. Не влаштовувати гонки на швидкість, бути уважними.

Водії мотоциклів, рухаючись групами, повинні їхати один за одним.

При русі затемна необхідно включати фари, стежити, щоби світловідбиваючі деталі були чистими.

Знижувати швидкість на дорозі, укритій піском, льодом чи снігом, на спуску, як що незрозуміла поведінка іншого водія.

Не буксувати інших та не їздити самим на буксирі.

Назавжди забути слово «проскочити»!

3) Запитання для «мотоциклістів»

Яким повинен бути одяг мотоцикліста?

З якою швидкістю він має рухатись?

Чи можна обганяти автомобіль?

Кого можна перевозити на мотоциклі?

Які вантажі можна перевозити на мотоциклі?

Як треба поводитися при виїзді на дорогу?

Як повинні рухатися 2-3 мотоциклісти на дорозі?

5. Зупинка у місті Пасажирів

1) Правила безпеки на зупинках громадського транспорту

Очікувати транспорт треба у призначеному місці. Якщо ж його не має, слід очікувати на тротуарі чи на узбіччі. Не можна стояти спиною до транспорту, що наближається. Небезпечно стояти в першому ряді: коли до зупинки підходить транспорт, юрба може виштовхнути під колеса. Не можна намагатись увійти у транспорт, що вже відходить.

Після виходу з транспорту не слід поспішати відразу переходити на другий бік вулиці, краще зачекати, доки транспорт від'їде.

2) Посадка й висадка з ТЗ

Посадку й висадку пасажирам дозволяється здійснювати після зупинки транспортного засобу. У задні двері автобуса пасажири заходять, а у передні виходять. Якщо є треті, середні двері, у них можна входити та виходити.

Якщо у транспорт заходить інвалід, жінка з маленькою дитиною, літні пасажири, слід пропусти ти їх уперед, допомогти увійти. Якщо вони виходять, допомогти вийти.

В [pic] ходити у транспортний засіб можна тільки в тому випадку, якщо він остаточно зупинився, і тільки з того боку тротуару чи узбіччя проїжджої частини. Протягом темного часу доби слід уникати порожніх зупинок. Очікувати транспорт краще в багатолюдних місцях, на добре освітленій зупинці.

3) Безпека салону

У салоні передбачено все необхідне.

Є аварійні та запасні виходи,

вогнегасники, аптечка. Стоячи у

транспорті, необхідно надійно

триматися за поручні чи спеціальні

ручки. Це допоможе не впасти під

час гальмування. Стояти в салоні

краще обличчям у бік руху.

У громадському транспорті можуть

бути злодії. Щоб не стати їх жертвою,

треба тримати на очах свій портфель

чи сумку, треба бути уважним, особливо при виході.

4) Поведінка в екстремальних ситуаціях

При автобусній аварії для виходу слід використовувати двері, аварійні виходи, вентиляційні люки. Якщо не відчиняються двері, відкривати запасні виходи. З ущільнювача вікон треба витягнути гумовий шнур, після цього просто надавити на скло.

Якщо аварійні виходи не відкриваються, треба, обернувши руку будь-якою тканиною, вибити найближче скло. Це можна зробити обома ногами.

5) Запитання для «пасажирів»

Який транспорт називається громадським?

Як поводитись у громадському транспорті?

Як треба поводитись на залізничній станції?

Що може статись, якщо виглядати з вікон транспорту? Чи можна висовувати руку, голову, якісь речі?


6. Зупинка у місті Водіїв

1) Особливості посадки й висадки з автомобіля

Посадку й висадку варто робити не на проїжджій частині, а у спеціально відведених місцях чи біля бордюру дороги.

2) Потенційна небезпека пасажирських місць

Усередині салону автомобіля для пасажира існують такі фактори, що травмують:

наявність зайвих пасажирів;

багаж на задньому сидінні;

імовірність пересування пасажира в середині салону;

наявність виступів у середині автомобіля;

незакріплені предмети.

3) Захисні системи, їх призначення

Найнебезпечнішим є переднє сидіння поруч із водієм, тому перевезення дітей до 12-ти років на цьому сидінні суворо заборонено.

До захисних систем салону автомобіля належать:

  • підголівники;

  • ремені безпеки (обов'язково ремені при русі автомобіля мають бути пристебнуті);

  • надувні подушки безпеки;

  • безпечні колисочки для дітей до одного року;

  • безпечне крісло для дітей дошкільного віку.

4) Запитання для «водіїв»

Які є види дорожньо-транспортних пригод?

Як діяти в разі зіткнення?

Як поводитись, якщо стався наїзд на пішохода?

Коли водій не має права сидіти за кермом?

Я [pic] к повинен вести себе з пасажирами?

2. Робота з малювання.

Мешканці кожного міста отримують

завдання намалювати дорожні знаки

різних груп. В кінці роботи представники

кожної групи презентують свої знаки,

пояснюють їх значення та місце

розташування на дорогах.

[pic]











[pic]










3. Фізкультхвилинка.

Проводиться гра «Попереджувальний сигнал рукою». Цю гру слід проводити після вивченої теми «Сигнали, що подаються водіями транспортних засобів». (Цю тему вивчали на попередньому уроці).

Учні шикуються у колону по одному, спереду стає ведучий, котрий повинен мовчки подавати застережні сигнали водіїв рукою: «Витягнув ліву руку у сторону або права зігнута у лікті» — означає поворот наліво — у відповідь всі повинні повернутися ліворуч; «Рука витягнута вгору» — гальмування — стоять нерухомо; «Витягнув праву руку в сторону або ліва зігнута у лікті» — означає поворот направо — всі повернулися праворуч.

Той, хто помиляється, дістає зауваження вчителя (штрафне очко), але продовжує фати. По закінченні гри визначаються учасники, які не зробили жодної помилки.


4 [pic] . Перевірка виконаної учнями роботи.

В кінці місячника з ПДР проводиться

виставка учнівських малюнків. Визначаються

переможці та нагороджуються.


[pic]







[pic]










5. Гра «Розстав дорожні знаки на місцевості».

Робота в парі. Взаємоперевірка виконаної роботи.

Які із зображених знаків ви бачили на

своїй вулиці?

IV. Закріплення матеріалу.

1. Відповіді на запитання.

Для чого призначені дорожні знаки?

Розглянь знаки і розкажи про них за таким планом:

  • Я [pic] к називається знак.

  • До якої групи належить.

  • Що він означає.







[pic]


2. Бліц-турнір.

1.Місце, де на вахті стоїть міліціонер?

(Пост ДАІ)

2. Дуже хочеться їсти. Який ми шукаємо знак. (Ресторан або їдальня)

3. Який знак вас напоїть? (Питна вода)

4. Ніч... Зупинитися б на відпочинок. Але де? Хто скаже? (Місце відпочинку)



3. Вікторина.

1. Людина, яка їде у транспорті. (Пасажир)

2.Як називають той пост, де на вахті стоїть міліціонер? (ДАІ)

3. До якої групи належать знаки, схожі на червоне око світлофора? (Заборонні)

4. Людина, яка іде по тротуару. (Пішохід)

5.Як називаються ті знаки, що зображені у блакитному крузі? (Зобов'язуючі)

6. Пристрій для регулювання руху транспорту і пішоходів. (Світлофор)


V. Підсумок виховної години

1. За допомогою чого здійснюється регулювання дорожнього руху?

2. На скільки груп розподілені дорожні знаки? Назвіть ці групи.


  • Жити у великому місті і не знати правил дорожнього руху неможливо. Щоб зберегти життя, уникнути неприємних ситуацій на дорозі, слід знати ці правила й завжди їх дотримуватись, а іноді навіть нагадувати про них вашим рідним.