Пәні: қазақ тілі
Сыныбы:6
Сабақтың тақырыбы: Фонетикадан өткенді қайталау
Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік: оқушылардың фонетикадан алған білімін нығайту, тиянақтау, бекіту, жүйеге келтіріп қорыту,
теориялық білімін практикамен ұштастыру;
ә) Дамытушылық: оқушылардың қазақ тілінде жетік сөйлеу, дұрыс талдай білу дағдыларын қалыптастыру,
сөз байлығын, логикалық ойлау қабілетін дамыту;
б) Тәрбиелік мәні: оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, достыққа, бірлікке, шапшаңдыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ жауап, ойын, талдау, топтастыру
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, тест, кеспелер
Сабақтың пәнаралық байланысы: әдебиет, математика
Оқыту формасы: жеке, топтық, ұжымдық
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылармен амандасу,түгелдеу
Сыныптың дайындығын тексеру
Оқушылар назарын сабаққа аудару
Сынып үш топқа бөлінеді.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
1-топ. “Фонетика” тақырыпта мәтін құрау
2-топ. “Буын” тақырыпта мәтін құрау
3-топ. “Үндестік заңы” тақырыпта мәтін құрау
ІІІ. Сайыс сабақ
Эстафеталық сайыс
1 топ сұрақтары:
1.Фонетика нені зерттейді?
2.Буын үндестігі дегеніміз не?
3. Кейінді ықпал дегеніміз не?
4. Буын дегеніміз не? Оның түрлері
5. Орфография мен орфоэпия?
6. Дауысты дыбыстар дегеніміз не?
7. Дауысты дыбыс түрлері?
8. Еріндік, езулік дауыстылар?
2 - топ сұрақтары:
1. Екпін дегеніміз не?
2.Оның түрлері
3. Ілгерінді ықпал дегеніміз не?
4. Буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалар
5. Әліпби, қазақ тіліне тән дыбыстар
6. Тасымал, тасымалданбайтын сөздер
7. Әріп пен дыбыс
8. Жуан, жіңішке дауыстылар
3 - топ сұрақтары:
1. Дыбыс үндестігі түрлері
2. Тоғыспалы ықпал дегеніміз не?
3. Екпін қабылдамайтын қосымшалар
4. Дауыссыз дыбыстар, оның түрлері
5. Ашық, қысаң дауыстылар
6. Үндестік заңы дегеніміз не?
7. Ой екпіні дегеніміз не?
8. Тіркес екпіні дегеніміз не?
Мәтінмен жұмыс (Оқылым бөлімі)
Мәтінді дауыстап мәнерлеп оқу
Мәтіннің мазмұны, негізгі ақпарат туралы айту
1-топ «Достық»
2-топ «Нағашымның ауылы»
3-топ «Домбыра»
Талдау жұмыстары . Берілген сөйлемдерді сөйлем мүшесіне талдау
1-топ
Мен оны осы қасиеттері үшін жақсы көремін
2-топ
Бес жасымда анаммен бірге осы ауылға келгенмін
3-топ
Ол халық әндерін сүйемелдеуге және күйлер тартуға қолданылады.
2) Фонологиялық талдау
1-топ «Спортпен»
2-топ «Нағашыларымның»
3-топ «Халқымыздың»
3) Математикалық тәсілмен дыбыстық талдау
Достарымның, нағашымның, халқымыздың
Үлгі: Берілгені : Әәндері = 0 = +
Шешуі: Әәндері 60 = 3 + 3
1. Дауысты дыбыстар
а) Тілдің қатысына қарай
жуан
= 3 (ә,е,і) жіңішке
ә) Жақтың қатысына қарай
3 = 2 (ә,е) ашық
( і ) қысаң
б) Ерінің қатысына қарай
3 = еріндік
3 (ә,е,і) езулік
2.Дауыссыз дыбыстар
қатаң +1 ( д )ұяң
3 =
2 ( р,н ) үнді
4) Берілген сөздерді буын түрлеріне қарай бөліп жазу
Сызғыш, қара, бестік, ор, сақа, мазмұн, жаза,оң, ант, терезе, біз, ән,
кім, диктант, жылдам, сақтар, топтық, оқы, сұхбат, қора, ең, шана, өт
1-топ Ашық буын:
2-топ Тұйық буын:
3-топ Бітеу буын:
ІV. Сергіту сәті
Сөзжұмбақты шешу, ерекше тор көзден
шыққан ақынның бір өлеңін жатқа айту
Ел ордасы қай қала;
Тіл білімінде атын тура айтуға тыйым
салынған сөздер;
3. Көне сөзінің антонимі;
4. Қазақ әліпбиіндегі 13 –әріп;
V. Тестпен жұмыс
Дұрыс жауаптары:
1-топ:
1 а, 2 д, 3в, 4 а, 5 е, 6 е, 7 а, 8 с, 9 е, 10 е
2- топ:
1с, 2 с, 3 д, 4 д, 5 а, 6 а, 7 с, 8 а, 9 а, 10 с
3- топ:
1в, 2 в, 3 д, 4 а, 5 д, 6 е, 7 с, 8 д, 9 д, 10 е
VІ. Венн диаграммасы
VII.“Топтастыру”
VIII. Бағалау
Сабақты қорытындылап,
үйге тапсырма беру
Журнал-газеттен 5 сөйлем жазып, буынға бөлу, талдау жұмыстары