Шеберлік сағат Мейірімділік асыл қасиет

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


                              

Шортанбай жалпы орта мектебі





















Тақырыбы:

«Мейірімділік-асыл қасиет»





Өткізген: Казиева Т.М



















2016-2017 оқу жылы

Шеберлік сағатының тақырыбы: «Мейірімділік-асыл қасиет»

Мақсаты: Баланың бойына рухани-адамгершілік  қасиеттерді ұялату, жақсы-жаманды ажырата білуге ,адамдыққа сылы қасиеттерді игеруге ықпал ету.

Бір-бірімен қарым-қатынастарын жақсарту,оларды  адамгершілікке ,имандылыққа. шыншылдыққа, мейірімділікке тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі:  Секен Тұрысбековтың  «Көңіл толқыны» күйі, түрлі-түсті гүлдер, стикер, қыз бейнесі, маркер, флипчарт,

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру.

 І. Тыныштық сәті (баяу музыка  СекенТұрысбековтың «Көңіл толқыны»)

Көзімізді жұмып,біраз демалып, жақсы істерді көз алдымызға елестетейік. Біз қазір керемет,әрі сиқырлы,мейірімділік пен сүйіспеншілікке толы әлемге саяхат жасаймыз.

Бұл әлемнің ауасы таза, жұпар иісті. Бәріміз де сол әлемге қарайқ адам басайық! Біздің жанымызда достарымыз,олардың жанында біз өзімізді еркін сезінеміз.Мейірімділік,сүйіспеншілік ізгілік нұры бізге қонып, жан дүниемізді осы жақсы сезімге толтырады. Адамдар бір-біріне тек жақсылық, қуаныш, ізгілік сыйлап жатса,қандай жақсы болареді.

Қайтатын уақыт та келді. Осы әлеммен қоштаса отырып, мейірімділік нұрын өзімізбен бірге ала кетейік.Енді балалар көздеріңді аша қойыңдар.

Сұрақ:

  • Балалар, қаңдай әсер алдыныздар?

  • Сендерге ұнадыма?

ІІ. Оқушылардың назарын  мейірімділік туралы әңгіме тыңдауға аударамын.

«Оқушыларға сый»

Бір мазасыз күшік өмір сүріпті.Күндердің күнінде ол анасынан «Мейірімділік деген не?-деп сұрапты». «Сен әлі кішкентайсың.Өскеннен кейін түсінесің», деді анасы. Жолда ол жылап жүрген ешкіні кездестіреді, ол күшіктен жоғалып кеткен лағын тауып алуға көмектесуін сұрайды. «Менде уақыт жоқ»,-деді күшік ,- мен мейірімділіктің не екенін білуім керек»,-деді де, әрі қарай жүгіріп кетеді. Шалғайдан ол ағашқа ілініп қалған шарды ала алмай жүрген қызды кездестіреді.. «Күшік, күшік маған шарды алуға көмектесіп жіберші»,-деп сұрайды қыз. «Менде уақыт жоқ, дейді күшік, -Мен мейірімділіктің не екенін білгім келеді». «Маған айтшы»,-деді күшік. «Бірінші сен шарды алып бер дейді. Күшік шарды алып береді. «Мінеки, сен қайырымды іс істедің.Мейірім деген осы». «Қандай оңай?»-деп таңқалды күшік .





Мәтін бойынша оқушылардың өзіндік пікірлерін білу мақсатында сыныпқа төмендегідей сұрақтар қоямын.

Топтық жұмыс

а)Мейірімділік деген не?

ә)Неге мейірімді болу керек?

б)Қалай мейірімді болуға болады?

Қорытындылау

Мейірімділік-ол басқаларға қамқор болу.Қайырымды болу-жердегінің бәріне қамқорлық жасау дегенді білдіреді.Мейірімділік адамдар мен табиғат және жануармен қарым-қатынаста байқалады,айқындалады.Мейірімді болу адамдарға қамқорлық жасау және де қоршаған ортаға,өзіңе қамқорлық жасау.

ІІІ. Енді шағын ғана ойынымызды ойнап жіберейік Ойын : «Кішкентай Қуыршақ»

Бұл ойынның шартында мен сіздерге мына кішкентай қыздың суретін ұсынамын. Кәне бәріміз бұл қыздың атын қояықшы. «Лиза» Атын қойып болсақ қазір сіздер бұл кішкентай қызды ренжітуіміз керек, ол үшін жаман сөздер айтуымыз керек. Естеріңізге түсіріңіздерді сіздер үзіліс уақытында, достарыңызбен жүргенде бір –бірлеріңіе ренжіп ауыр сөздер айтамыз. Бұл ауыр сөз әрине жүрегімізге батады немесе тиеді.Мына кішкентай қуыршаққа ренжитін сөздер айтып,әр жерінен бүктейміз. Бүктедік па ал енді қараңыздаршы бұл кішкентай қуырқтың түрі алдынғы көрсеткендей ма? –Жоқ әрине. Көрдіңіздер ма, біз мына қуыршаққа ренжитін сөздер айтып жер жерін бүктеп тастадық. Әрі қарай не стеуіміз керек қалай ойлайсыздар? Әрине оған жақсы , мейірімді сөздер айтып жанағы бүктеген жерімізді кері ашуымыз керек. Ал ашайық. Міне қараңыздаршы Кішкентай куыршағымыздың көңілін бауладық па? Иә Бірак бірінші көрсеткендей қуыршағымыздың беті тегіс болды ма ? Әрине жоқ. Міне балалар қанша досымызды ренжітсек те, оған ауыр сөздер айтсақ та жүрегімізде әр уақытта ауыр қайғы қалып қояды екен. Сондықтан бір-бірімізге мейірімділік танытып, сылы болуымыз керек.

Жарайсыздар рахмет.

ІҮ. Шарамызды қорытындылай келе шағын Рефлексия «Шоқ гүлдер» деген.

Мына тұрған әдемі құмыраның суретін көріп тұрмыз. Сіздердің алдарыңызда қызыл, көк, сары гүлдер жатыр. Егер сіздерге бүгінгі тренин барысы өте қатты ұнаса мына құмыраны қызыл гүлдермен толтырамыз, ал жақсы болды дегендеріңз көк гүлмен толтырамыз, ал мүлдем ұнамаса, ешқандай әсер алмасаңызда сары гүлмен толтыруымыз керек.

Назарларыңызға рахмет.