Қызым-қызғалдағым,ұлым-ізгі арманым. тәрбие сағаты

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


А.Байтұрсынов атындағы № 139 мектеп-гимназиясы.

Сабақ тақырыбы: «Қызым-қызғалдағым,ұлым-ізгі арманым»

Сынып жетекшісі: Жусупова Жанар

Сыныбы:Өткізілу мерзімі: 12.04.2016ж.



Мақсаты:Оқушыларды қазақ қызы мен ер баланың бойына тән өнерлік тәлімдік  қасиеттермен таныстыру, мұны ұлттық салт-дәстүр, әдет-ғұрыптармен      байланыстыра білу. Ұл бала мен қыз баланы бір-бірін шынайы құрметтеп, қастерлей білуге баулу, өзара сыйласымдылықты, достық қарым-қатынасты қалыптастыру; Оқушылардың бойында әдептілік қасиеттерді дамыту; Талғаммен киінуге, әсемдікке, сұлулыққа құштарлығын арттыру, яғни эстетикаға тәрбиелеу.

 

Күтілетін нәтижелер:

Оқушылар қазақ қызы мен ер баланың бойына тән өнерлік тәлімдік  қасиеттермен танысады, мұны ұлттық салт-дәстүр, әдет-ғұрыптармен      байланыстыра біледі. Ұл бала мен қыз бала бір-бірін шынайы құрметтеп, қастерлей білуге , өзара сыйласымдылықты, достық қарым-қатынасты қалыптастырады; Оқушылардың бойында әдептілік қасиеттер дамиды;  Талғаммен киінуге, әсемдікке, сұлулыққа құштарлығы артады, яғни эстетикаға тәрбиеленеді

Ресурстар: интербелсенді тақта, флипчарт, маркер, үлестірмелі материалдар.

Әдіс-тәсіл топтамасы: АКТ қолданыстарындағы әдістер, СТО стратаегиялары, бірлескен оқу әдістері: (топтық, жұптық, ауыспалы қатынастық)

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекетті

Оқушылар әрекеті

Бағалану, кері байланыс пен рефлекциялық жағдайлары.

Психологиялық ахуал.

1.Бейнежазба ұсынылады: «Қыз бала -ертенгі болашақ ана»


Оқушылар гүл түрлеріне байланысты топтасады, топтық ережелерімен танысады.Бейнежазбаны тыңдайды, «Қазақтың ұл-қызы қандай болу керек?» деген сауалға жауаптар айтады.

Топ ережесі алдын ала үстелдерге қойылады, әрбір тапсырмалар тұсына формативтік бағалауды ресурстық негізі қолданылады (смайлик т.б)

Мағынаны тану

Топтарға тапсырмалар беріледі:

Топ-«Қызғалдақ»

Қазақтың жігіттері қандай болу керек?

   Нағыз жігіт – қорған болар халқына,

   Нағызжігіт -  берікболарантына.

   Нағыз  жігіт – жалғастырыпдәстүрді,

  Адал болар ата-баба салтына – дей келе біз де ұлдар жайлы  өз ой –толғаныстарымызды ортаға салсақ деп едік.

ІІ топ--«Бәйшешек»

«Қыз өссе-елдің көркі, гүл өссе – жердің көркі».   «Қызға қырық үйден тыю, қала берсе қара күннен тыю» дегенді қалай түсінесіздер?

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

.

Шығармашылық ой туындату

Ресурстық тапсырма беру:бейнежазба көрсетіледі. «Ұлға отыз үйден тыю,қызға қырық үйден тыю» тақырыбында

Постерлер орындайды


Топ өзара кеңеседі, сызбалар жасайды.


Өзара бағалау жұмысы жүзеге асады.

Сергіту сәті

«Қазақ қыздары» әні орындалады

Оқушылар әнді әуендете орындап,билейді.


Кері байланыс

Кері байланыста :

Көсем жігіт- ел басқаратын жігіт.

Шешен жігіт – дау шешетін тұлға.

Батыр жігіт – еліне қамқор жауына алаберген жігіт.

Өнерлі жігіт – мың құбылтып  ән салып, күмбірлеген күй тартатын.

Сері жігіт – аттың жүйрігін мінеді.

Ер қаруы – бес қарудысайлады.

.

 


Қыздар мен ұлдар бір – біріне өз тілек сөздерін  айтып өтеді

Әрекет пен дағдыларды толық нақты бағалау жүргізіледі.