Воспитательный час Чрезвычайные ситуации

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тема: Безпека людини в небезпечних та надзвичайних ситуаціях.

Мета:

інформативно-виховна: актуалізувати і узагальнити знання учнів з безпечної поведінки під час небезпечних та надзвичайних ситуацій, навчити їх запобігати;

виховна: формувати в учнів якості свідомої особистості, виховувати мужність і спроможність приймати швидкі і правильні рішення в екстремальних умовах;

профілактична: попередити прояви паніки в небезпечних та надзвичайних ситуаціях.

Обладнання: тематичні ілюстрації, плакати , презентація .

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація проведення виховної години. Повідомлення теми і завдань уроку.

1. Вірш-завдання

- Хто без дозволу із вас

Не вмикає в плитці газ?

- Оце – я. Оце – ми,

Оце – друзі всі мої!

Зараз ми усі почуєм,

Хто з електрикою пустує?

- Це – не я. Це – не ми,

Це – не друзі наші всі!

Якщо в полі хліб палає,

Хто пожежних викликає?

- Оце – я. Оце – ми,

Оце – друзі всі мої!

- Новий рік! Зійшлись малята,

Щоб ялинку прикрашати.

Хтось на гілку ставить свічку.

Й вата почала палати,

Хто це робить з вас, малята?

- Це – не я. Це – не ми,

Це – не друзі наші всі!

2. Бесіда

- Часто трапляється так, що поведінка і дії дітей призводять до небезпечних ситуацій. В результаті можуть бути постраждалі.

Чому так стається?

(відповіді дітей)

- Але й буває таке, що ми не винні у виникненні аварії на електростанції чи заводі, коли виникає землетрус, повінь чи ураган. Чи залежить тоді щось від нас, від наших дій?

(відповіді учнів)

3. Повідомлення теми і завдань уроку

- Сьогодні ми пригадаємо, як уникнути виникнення небезпечних ситуацій, як діяти в надзвичайних ситуаціях, щоб уникнути негативних наслідків

ІІІ. Закріплення, систематизація та розширення знань, умінь і навичок учнів.

1. Бесіда

- Що означає поняття «надзвичайна ситуація»?

(НЗ – це порушення нормальних умов життя і діяльності людей)

- Які надзвичайні ситуації можуть виникнути внаслідок природних явищ?

- Розглянь ілюстрації. До яких наслідків може призвести повінь?(снігові замети? землетруси? пожежі? бурі?)

- А які ще можуть бути НЗ, крім тих, які виникають внаслідок природних явищ?

- Що таке аварія?

- Хто з вас бачив аварії?

- Чим вона відрізняється від катастрофи?

- Пригадайте, про які катастрофи ви слухали по радіо, дивились по телебаченню.

2. Повідомлення вчителя

- Сучасні заводи і фабрики нагромаджуються багато складного оснащення. На них часто використовують отруйні речовини. На невеликій території зосереджується велика кількість енергетичних потужностей. За таких умов вірогідність пошкодження механізму, а також неправильних дій робітника чи інженера підвищується.

Нагромадження, на приклад, парів лако-фарбових речовин може спричинити вибух. Внаслідок вибуху руйнується завод, гинуть люди, пошкоджуються будівлі, що знаходяться поруч. Виникає пожежа, яку важко погасити впродовж кількох днів.

Вибухи і пожежі виникають там, де збирається виробничий пил, який разом із повітрям утворює вибухонебезпечні суміші. У разі порушення техніки безпеки вибухи можуть статися на деревообробних, борошномельних, ткацьких, харчових підприємствах.

Велика небезпека пожеж не лише у знищенні будівель і майна, але й у виділенні токсичних продуктів, найчастіше димів. Особливо небезпечними є горіння полістеролу, поліетилену, інших пластмас.

На підприємствах хімічної, нафтопереробної, целюлозної, паперової, текстильної промисловості широко використовуються сильнодіючі отруйні речовини. Їх викид під час аварій можуть призвести до катастрофічних наслідків. Вони швидко поширюються в навколишньому середовищі, вражають слизову оболонку і внутрішні органи людини, шкіру.

3. Радіаційна безпека

- Є виробництва, на яких вибухи й пожежі призводять до зараження навколишнього середовища радіоактивними речовинами. Наприклад, Чорнобильська АС та інші.

- Що потрібно негайно зробити, коли ви дізнались про аварію на АС чи іншому підприємстві, звідки може поширюватись радіація або отруйні викиди?

(відповіді учнів)

- Звідки ми можемо почути про загрозу надзвичайної ситуації?

- А як діяти, коли почуєш сигнал «Увага всім»?

4. Правила поведінки під час евакуації

- У випадках НЗ може здійснюватись евакуація?

- Як уникнути паніки?

- Розгляньте малюнок. Чи правильно чинять люди?

- Що зробили б ви?

- Хто надає допомогу потерпілим у надзвичайних ситуаціях?

(Демонстрування ілюстративного матеріалу)

5. Робота в групах

1 група. Куди можна звернутися за допомогою при НЗ? Пригадайте всі рятувальні служби.

2 група. Що потрібно взяти з собою у разі евакуації?

IV. Вікторина

1. Гра «Хрестики-нулики» 

А зараз ми згадаємо як треба поводитися з незнайомими людьми. На дошці ігрове поле. Гравець дістає і читає питання. Якщо він правильно відповів на питання, то ставить свій знак в клітинку, а якщо неправильно - знак противника. Розігрується право першого ходу. Питання для ігрового поля. 1. На вулиці до тебе звернувся незнайомець і сказав, що твоя мама прислала його за тобою. Як ти вчиниш? 2. Якщо до тебе звернувся незнайомий чоловік, як ти будеш з ним розмовляти? 3. Якщо біля тебе загальмувала машина, і тебе запрошують поїхати на зйомки будь-якого фільму. Твої дії. 4. Якщо незнайома людина взяла тебе за руку і намагається відвести з собою, що ти будеш робити? 5. Опиши як виглядають сучасні лиходії. 6. Назвіть найбільш небезпечні місця у дворі. 7. Якщо до тебе підійшли незнайомці та запитують, як знайти вулицю або будинок, що ти будеш робити? 8. Дзвонять у двері і кажуть «Телеграма. Потрібно розписатися ». Що ти зробиш? 9. Вам здається, що хтось йде за вами слідом. Як ви вчините? 

2. Літературна вікторина. 

Ви знаєте багато казок: автoрскіх і російських народних. Але зараз вам треба згадати казки, де порушення ОБЖ призвело до сумних наслідків. Пояснити чому. На це завдання командам дається 2 хвилини, після чого капітани відповідають. Відповіді. 1. "Колобок" (довіру до незнайомців) 2. «Вовк і семеро козенят» (не відкритий двері чужим) 3. «Снігова королева» (не можна чіпляти сани за який їхав попереду транспорт) 4. «Сестриця Оленка та братик Івaнyшка» (слухай старших) 5. «Гуси-лебеді» (слухай старших).

V. Підсумок заняття

- Чи легше вам тепер буде зорієнтуватись в надзвичайній ситуації?

- Чого ви навчились? Що пригадали?

- Бажаю вам ніколи не бувати в небезпечних для вас ситуація, завжди вміти попередити їх. І вчіть цьому свої молодших братиків і сестричок.