Квіти в Україні — споконвічна прикраса подвір’я.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Урок №15.

Тема 1. Квіти в Україні — споконвічна прикраса подвір’я.

Мета уроку: познайомити учнів з давніми звичаями, обрядами нашого народу, пов'язаними з рослинами України; формувати в учнів поняття про значення квіткових рослин як декоративного оздоблення подвір'я; українську національну культуру; збагачувати й розширювати знання про рослинний світ нашого краю; розвивати активність, відкритість через спілкування з однокласниками; учити їх співпрацювати; обмінюватися інформацією; здобувати інформацію самостійно; формувати практичні вміння й навички; виховувати любов до Вітчизни, природи, почуття пошани та гордості за нашу Україну, наш талановитий народ; виховувати соціокультурну особистість.

Обладнання: відеофільм, малюнки та фото з зображенням рослин на подвір’ї, віночки, букети квітів.

Структура уроку:

І.Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань

ІІІ. Мотивація навчання . Для кожного з нас із самого раннього дитинства пізнання світу починається з пізнання довкілля. Природа, і, зокрема, рослинний світ був завжди шанованим і обожнюваним в усі часи тим джерелом добра і краси, яке вона шанувала і обожнювала в усі часи. Різноманітність рослинного світу України вражає, але сьогодні ми будемо говорити лише про незначну кількість рослин, саме вони є нашими вічними супутниками і в горі і в радощах, бо це - рослини нашого подвір'я.

ІV. Новий матеріал Звучить пісня: «Хата моя,біла хата…»

Як добре стало, коли ми сонечко закликали

на подвір’я до бабусиної світлиці!

Чи ростуть біля хатинки квіти? Як вони на­

зиваються? (Соняшники, ромашки, чорнобривці,

мальви)

Так — це мальви, квіти, що можна побачи­

ти майже біля кожної української хати. Вони мають

високі стебла, тому їх видно здалеку, а квіти в них

червоного та рожевого кольору. (уривок з діалогу)

[pic]

(Розповідь вчителя супроводжується показом відео)

Народ український у душі своїй великий художник. Він завжди прагне поставити на службу естетичного виховання все те найкраще, що створюється людським розумом і трудовими руками, в тому числі й здобутки народної архітектури. Краса українського села… Біленькі, чепурненькі хатки, що розсипалися по схилам, неначе потопають у вишневих садочках. Подвір'я традиційно обгороджуються парканом чи живоплотом. Насаджують садки, біля хати - квіти. Квітникарство у нас здавна в загальній пошані. З декоративних дерев поширені бузок і жасмин. Окрасою багатьох садиб улітку є соняшники, чорнобривці, мальва.

Мати квіти посадила Під віконцем біля хати,

Наче діти тії квіти Стала доглядати, І діточок, як квіточок,

Цілий вік ростила Недоїла, недоспала...Звідки в мами сила?

Із любові, із серденька, Із теплого літа...Наша матінка в родині

Наче сонце світить. Десь у полі соловейко

Пісню заспівав, Нашу матінку рідненьку Піснею вітав.

Поклонімося і ми Матінці коханій,

Лиш вона поміж людьми Завжди разом з нами.Квітник був неодмінною частиною садиби українського селянина, він прикрашав переважно причілок хати і найчастіше виходив на вулицю. Іноді квітники обгороджували невеликим парканом, а то й просто обсаджували рядочком квітів чи низькорослих кущів. Такі квітники й зараз прикрашають хати українців у селах та балкони мешканців міста.

Які ж квіти найбільше полюбляють в Україні? Чимало легенд, пісень, переказів зберегла пам'ять народу про цих одвічних супутників людини, які широко застосовували в обрядах, в побуті, чи просто як окрасу, що милує око, веселить душу.

[link]

http://www.poetryclub.com.ua/getpoem.php?id=427719