Горлівський навчально-виховний комплекс
«Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №22 – багатопрофільний ліцей»
[pic]
Класна година (тренінг)
«Ми – різні, але ми – рівні»
(Реалізація програми «Розуміємо
права людини»)
підготувала і провела
з учнями 4-Б класу
вчитель початкових класів
Нефьодова Т.А.
Мета:
формувати в учасників поняття «толерантність»;
розвивати соціальну інтуїцію, чутливість;
формувати толерантне ставлення до оточуючих, до суспільства, до певних ситуацій;
Форма проведення: тренінг.
Хід заняття
І. Вступ [pic]
1. Знайомство
Ведучий пропонує учасникам назвати своє ім’я та продовжити речення:
"Привіт! Мене звуть … Я радий тебе бачити, тому що …".
Учасники заняття по черзі звертаються один до одного, передають м’яч та говорять щось гарне, приємне, обов’язково від усього серця.
2. Розминка «Ми різні»
Вчителю обов`язково необхідно створити нестандартну атмосферу на занятті. 3 метою зацікавлення учнів вчитель на початку тренінгу пропонує учням:
Зложіть мимоволі руки та подивіться один на одного. Чи схожі ви ? Сядьте так, щоб вам було зручно та ще раз подивіться один на одного. Навіть в таких простих рухах та діях ми різні. Кожен або кожна з вас це зробили по-своєму, по - іншому, індивідуально.
Учень : Люди на свет
Рождаются разными:
Непохожими, своеобразными.
Чтобы других
Ты смог понимать,
Нужно терпенье
В себе воспитать.
Нужно с добром
К людям в дом приходить,
Дружбу, любовь
В своем сердце хранить!
II. Основна частина
Повторення правил роботи в групах:
не перебивати;
уміти слухати;
відстоювати свою думку;
проявляти доброзичливість;
виявляти повагу один до одного;
точно виражати свої думки;
бути активним у роботі.
Якщо в ході проведення тренінгу в учасників виникають будь-які побажання відносно правил, то вони можуть вносити свої зміни.
Інформаційне повідомлення «Толерантність»
Після вступу, коли учні заінтригувалися, вчитель оголошує тему заняття .
• Що означає поняття «толерантність»?
• Чи завжди ми в житті толерантні до інших людей?
• Хто така толерантна людина і як виховати в собі ці якості? - на ці та багато інших запитань нам доведеться сьогодні відповісти.
Кожна людина неповторна. Світ тому і цікавий, що ми всі різні.
3. Очікування учасників. Вправа «Мікрофон»
Учасники передають по черзі один одному мікрофон та висловлюють свої очікування від тренінгу.
4. Робота в великій групі. Дискусія
Методом «мозкового штурму» з’ясовуються основні відмінності людей.
(Можливі ознаки - раса, національність, вік, стать, темперамент, характер, зовнішність, знак зодіаку, хобі, інтелект, місце проживання, соціальний та матеріальний стан, фізичні вади, звичаї тощо).
У кожної людині особливий характер, інтелект, звички, спосіб життя. Людей потрібно сприймати такими, якими вони є - повні та худі, високі та маленькі, геніальні та звичайні.
5. Міні-лекція вчителя
Останнім часом стало модним говорити про толерантність. Для нашої свідомості поняття "толерантність" незвичне. Нам ближче наше слово – "терпимість".
Толерантність (від лат. tolerantia) – терпіння, прийняття іншої людини такою, якою вона є, зі всіма її достоїнствами і недоліками. Розвитку толерантності сприяє справжній інтерес до людини, збагнення його емоційного стану, життєвий досвід.
16 листопада світ святкує Міжнародний день толерантності. Цей День був проголошений Декларацією принципів толерантності, затвердженою у 1995 році на 28 Генеральній конференції ЮНЕСКО. У статті 6 Декларації зазначено: «з метою мобілізації громадськості, звернення уваги на небезпеки, приховані у нетерпимості, зміцнення прихильності і активізації дій на підтримку поширення ідей толерантності і виховання у її дусі ми урочисто проголошуємо 16 листопада міжнародним днем, присвяченим толерантності, що відзначається щорічно». Цього дня за традицією у різних країнах світу проводяться акції, спрямовані проти екстремізму, різноманітних форм дискримінації та проявів нетерпимості.
Провідною ідеєю заняття буде положення про те, що "Усі люди різні - усі люди рівні".
Отже, поняття «толерантність» є синонімом слова «терпимість», саме так воно звучить латиною. Толерантність людей є найважливішою умовою миру і злагоди в сім'ї, колективі та суспільстві. Адже соціальні взаємовідносини постійно змінюються, породжуючи то гармонію, то однобічну перевагу, а то й зіткнення безпосередніх інтересів. У різних людей – різні погляди на життя, працю, кохання тощо. Чи завжди ми поважаємо думки, погляди інших? Як треба поважати інших? Чи треба прагнути, щоб інша людина сприйняла ваші погляди? Проявляти нетерпимість чи бути толерантним?
Сьогодні я запрошую вас до розмови, про складні відносини вашої особистості та оточуючих, а також про відносини різних соціальних груп у суспільстві. Ми всі такі різні, неповторні, але жити нам усім в одному суспільстві. У кожного з нас існують свої плани, бажання, уявлення. Найкраще, коло ми діємо, керуючись власними міркуваннями. Але, я думаю, ви зі мною погодитесь, не завжди наші вчинки продиктовані власними бажаннями та інтересами. Я пропоную кожному з вас пригадати такі ситуації, коли доводилося хоч у чомусь поступатись іншим. Прошу аркуш поділити на дві колонки, і в першій колонці коротко записати 1-2 випадки, коли вам доводилось поступатись у відносинах з батьками, друзями, учителями, із незнайомими людьми.
Вчитель: Чи важко було такі випадки пригадати?
Учні: Ні. Досить часто приходиться діяти, поступаючись іншим.
Вчитель: Заслухаємо по одному учню з кожної групи.
(учні описують та аналізують ситуації)
Вчитель: Чи є хоч один учень, у житті якого не було жодного прикладу, щоб йому не доводилося поступатись? Як ви думаєте, чому кожному досить часто доводиться поступатись, входити в ситуацію інших?
Учні:
- Бо це близькі нам люди.
- Тому що так прийнято в цивілізованому суспільстві.
- Потрібно бути терпимим до інших.
- Сьогодні поступаємось ми, а завтра - нам.
Вчитель: Саме на це я хочу звернути особливу увагу. Впевнена, що кожен з вас зможе пригадати протилежні випадки - коли оточуючі поступались чимось на вашу користь. Тому пропоную вам у другій колонці коротко записати приклади, коли люди поступалися вам.
Вчитель: Думаю, що ми зможемо згадати десятки подібних випадків. Чому ж оточуючі нам поступаються?
Учні:
- Бо вони наші родичі, друзі.
- Тому що нас поважають і люблять, входять в наше становище.
- А чому б нам не поступатись?
- Ми ж йдемо на зустріч іншим.
Вчитель: Ви праві. Повинна бути взаємна повага і терпимість до інших.
Вчитель: Громадянське суспільство передбачає толерантність одних суспільних груп щодо інших. В суспільстві повинно бути мир співіснування. Але давайте подумаємо, чи толерантність передбачає терпимість до всього?
Учні: Мабуть, ні. Хіба можна терпіти, якщо хтось затіває бійку, ображає інших? Бувають випадки, коли потрібно викликати міліцію. Не можна бути толерантними до злочинців.
Вчитель: Де ж можна провести межу толерантності? Чи є допустимі обмеження свобод в громадянському суспільстві?
Учні: Мабуть, обмеження необхідні. Користуючись свободами, не можна порушувати права тих, хто поруч.
Вчитель: Саме тут і існує межа. Ми маємо багато прав, але не маємо права порушувати права інших.
6. Літературна хвилинка [pic]
Учень 1: Стихи для ребят
Всех народов и стран:
Для абиссинцев
И англичан,
Для испанских детей
И для русских,
Шведских,
Турецких, немецких,
Французских
Негров, чья родина –
Африки берег;
Для краснокожих
Обеих Америк.
Учень 2: Для желтокожих, [pic]
Которым вставать
Надо,
Когда мы ложимся в кровать,
Для эскимосов,
Что в стужу и снег
Лезут
В мешок меховой
На ночлег;
Из тропических стран,
Где на деревьях
Не счесть обезьян;
Для ребятишек
Одетых и голых –
Тех, что живут
В городах и селах...
Учень 3: Весь этот шумный,
Задорный народ
Пусть соберется
В один хоровод.
Север планеты
Пусть встретится с Югом,
Запад – с Востоком,
А дети – друг с другом!
7. Притча про аксакала
Помирає в одному поселенні старий аксакал. Прийшли до нього люди попрощатися, та й говорять: «Скажи нам, мудрий старий, як вдалося тобі створити такий порядок у сім'ї, що усі сини й невістки, дочки й зяті жили разом у мирі й злагоді». Не може вже говорити старий – подають йому папір і олівець, і він довго пише. І коли випадає з рук вмираючого аркуш, дуже здивувалися усі – там 100 разів було написане одне слово. Не здогадуєтесь яке? 100 разів було написане слово – ТЕРПИМІСТЬ!
Учень: Если каждый друг к другу будет терпим,
То вместе мы сделаем толерантным наш мир.
8. Вправа «Асоціативний кущ» [pic]
У центрі аркуша пишеться слово
«толерантність». Учасники методом
«мозкового штурму» добирають асоціації
до слова та записують їх довкола, немов
пелюстки квітки.
Створення «Квітки толерантності»
Учитель. Діти, у мене є квітка, але
допоможіть мені зробити її красивою, їй
потрібні пелюстки, і не прості, а з
рисами толерантності, адже це – квітка
толерантності.
(Діти роблять надписи і прикріплюють пелюстки.)
Учень: Что такое толерантность?
Доброта, любовь и смех.
Что такое толерантность?
Счастье, дружба и успех.
Труд и вежливость – в почете!
Умный, честный, чистоплотный,
Ценит дружбу и друзей.
Смелый, ловкий и веселый,
Не обидит малышей.
Аккуратный, чуткий, скромный,
Бережет природу, честь.
Эти качества достойны
Толерантными их счесть.
9. Створення «Мішечка порад»:
будьте готові до того, що всі люди різні – не кращі й не гірші, а просто різні;
навчіться сприймати людей такими, якими вони є, не намагайтесь змінити в них те, що нам не подобається;
цінуйте в кожній людині особистість і поважайте її думки, почуття, переконання, незалежно від того, чи збігаються вони з вашими;
зберігайте «своє обличчя», знайдіть себе і за будь-яких обставин залишайтеся самим собою.
10. Гра «Світлофор». Учням пропонуються твердження. Якщо вони згодні з висловлювання, то сигналізують зеленим кольором, якщо ні – червоним. [pic]
Дитина має право на особисте життя.
Як особистість дитина повинна мати повну свободу дій.
Для дитини більш важливо знати свої права, ніж обов’язки.
Кожна людина повинна дотримуватись своїх поглядів та не міняти їх.
Тільки дорослі можуть захистити права дитини.
Захищаючи свої права, тільки робиш собі гірше.
Хто сильніший той і правий.
Людина має право завжди сказати іншому те, що вона про нього думає.
Жінки та чоловіки ніколи не будуть рівними. [pic]
Дорослі повинні дослухатися до думок та слів дітей.
11. Інформаційне повідомлення груп учні
Кожна група учнів готувала домашнє завдання : «В яких державних документах йдеться про толерантне ставлення людей один до одного»
1 гр. Загальна Декларація прав людини. Ст. 19: «Кожна людина має право на свободу переконань і на вільне їх виявлення; це право включає свободу безперешкодно дотримуватися своїх переконань та свободу шукати, одержувати і поширювати інформацію та ідеї будь-якими засобами і незалежно від державних кордонів». [pic]
2 гр. Європейська Конвенція про захист прав людини та основних свобод. Ст.10: «Кожен має право на вільне вираження своїх думок. Це право включає свободу дотримуватись своїх переконань, отримувати та розповсюджувати інформацію та ідеї без втручання державних органів та незалежно від державних кордонів».
3 гр. Конвенція про права дитини. Ст.12: «Держави-сторони забезпечують дитині, здатній сформулювати власні погляди, право вільно висловлювати ці погляди з усіх питань, що торкаються дитини...». Ст.13. «Дитина має право вільно висловлювати свої думки; це право включає свободу шукати, одержувати та передавати інформацію та ідеї будь-якого роду...»
4 гр. Конституція України. Ст.34: «Кожному гарантується право на свободу думки і слова на вільне вираження своїх поглядів та переконань»
[pic]
12. Хвилинка роздумів. Учитель читає оповідання Ю.Яковлева «Мій глобус».
У меня на столе стоит глобус. Большой, круглый, разноцветный. С коричневыми горами, с зелёными долинами, с голубыми морями. Глобус стоит на тонкой чёрной ножке. Он слегка наклонён на бок и похож на большую задумчивую голову.
Я кладу руку на его гладкую макушку - на Северный полюс. Руке прохладно, как будто на глобусе лежит снег. Я начинаю легонько вращать глобус. Перед глазами проплывают разные страны. И мне начинает казаться, что это не обычный школьный глобус, а самая настоящая Земля, только уменьшенная во много миллионов раз. Я вижу, как бушуют океаны. Синими жилками вьются реки. Веет жаром из Африки. Из Антарктиды дует ледяной ветер.
И на Земле, которая передо мной, живут люди, и я не вижу их только потому, что они очень маленькие. Множество людей живёт на Земле. Они говорят на разных языках. И я не понимаю, о чём поёт чернокожий паренёк в гвинейской деревне, и о чём так горячо спорят японские ребята на своём гористом острове, и что записывает в своём дневнике американская девочка из огромного города Чикаго.
А что, если бы у всех жителей Земли был один язык? Не русский, не китайский, не английский, а земной? Скажет человек слово — и его понимают все люди, где б они ни жили. Я всех понимаю, и меня все понимают. Разве плохо?
Но такого языка нет. Да и вряд ли он появится. Зато есть другой язык, который понятен всем людям нашей планеты. Это язык дружбы.
Вертится большой круглый глобус. Мелькают реки, горы, леса, словно я шагаю по Земле. Шаги у меня большие, и мне ничего не стоит перешагнуть через горы и перейти вброд океан. Я иду по разным странам, и пограничники пропускают меня, потому что я разговариваю на языке дружбы.
(Учні озвучують своє ставлення до теми та ідеї оповідання)
13. Музична пауза . Діти виконують пісню «Справжній друг»
[pic] [pic]
14. Фронтальна робота. Запрошення учнів розглянути норми, що закріплені в священних книгах різних релігій світу, є елементом толерантного (віротерпимого) ставлення до свободи совісті учнів, а також водночас - ефективний метод, який забезпечує усвідомлення учнями однієї із загальнолюдських цінностей.
Брахманізм
«Не робіть іншим того, що було б боляче Вам, якби було б зроблено Вам»
(Махабхарата)
Будизм
«Не спричиняйте іншим того, що самим здається боляче».
(Удана-Варга; 5,18) Іслам
"Ніхто є істинно віруючим, поки не бажає брату свому того ж, чого бажає собі». (Дадистан-и-диник; 94:5)
Іудаїїм
«Що ненависно Вам, не робіть ближньому свому».(Талмуд; Шаббат, Зіа)
Християнство
«Як хочете, щоб з Вами поводилися люди, так поводьтеся і Ви з ними»
(Новии Завіт; Євангеліє від Матфея; 7:12)
Конфуціянство
«Не робіть іншим того, чого не хочете, щоб вони робили Вам».
(Аналекти; 15.23)
Учні роблять висновок про те, що у священних писаннях релігій світу закріплено одне й те ж положення: "Не побажай іншому того, чого сам собі не побажаєш" або "Стався до іншого так, як ти хотів би, щоб ставились до тебе самого".
15. Обговорення уривків казки Г.Х.Андерсена "Гидке каченя" (Учитель читає декілька уривків твору)
1) Дайте відповіді на наступні питання:
Всі герої казки "Гидке каченя" ставилися один до іншого як брати?
Хто з мешканців пташиного двору користувався найбільшим авторитетом і чому?
Чи повинні герої казки мати одинакові права незалежно від свого походження? [pic]
2) Вибери правильну відповідь на запитання: «Чому мешканці пташиного двору ображали гидке каченя?»
- Він був найрозумніший?
- Він був не такий, як інші?
- Він був найввічливіший?
- Він був найгарніший?
3) Чи змогли би діти нашого класу зробити так, як зробили мешканці пташиного двору?
16. Вправа «Про толерантність»
Прочитайте наведені висловлювання та обговоріть:
[pic] [pic]
Учень : Толерантність врятує світ
Толерантне ставлення людини
Збереже планету від негод,
Розрубає мотлох павутини,
Переріже нитку перешкод.
Толерантне ставлення до всього
Збереже, врятує і спасе,
Допоможе вгледіть перемогу,
Допоможе витримати все.
Будь завжди нестримним вільнодумцем,
Свої мрії пензлем намалюй.
Освіти життя яскравим сонцем,
Толерантний всесвіт побудуй!
17. Робота в групах «Як проявляти толерантність»
Ситуація 1
Ваш товариш одягнув на вечірку одяг, який йому не личить. Що ви зробите, щоб з вас на вечірці не сміялись? а) Натякну, що він виглядає смішно
б) справедливо й коректно вкажу йому на недоречність такого одягу.
в) Запропоную ультиматум: або він перевдягається, або йде один.
Ситуація 2
Ви – прибічник здорового способу життя. Ваш молодший брат не робить зарядку, багато їсть, палить. Що ви зробите? а) Зроблю вигляд, що нічого не помічаю.
б) Розповім батькам: хай вони вирішують, що робити.
в) Сам доб’юся того, щоб він вів здоровий спосіб життя.
Ситуація 3
Дмитро має не типову для хлопця зачіску – занадто довге волосся. Як поводитися тим, кому такий стиль не подобається?
а) Постійно демонструвати своє негативне ставлення, в різкій формі рекомендувати змінити зачіску.
б) Виходити з того, що людина має право на самовираження і може робити будь-що зі своїм власним волоссям.
в) Вимагати слідувати загальному стилю одягу та зачіски на заняттях у школі.
Ситуація 4
Оксана часто пропускає уроки без поважних причин. Як ставитись до цього?
а) Засуджувати вчинки учениці.
б) Вважати, що це – особиста справа Оксани і не втручатися.
в) Із розумінням ставитись до проблеми Оксани, поступово заохочувати її до навчання.
Учитель. Отже, дуже важливо в будь-якому колективі дотримувати 4 правила толерантного спілкування:
• Бути завжди уважним.
• Бути терпимим в спорі і аргументувати свою думку.
• Бути гуманним і милосердним.
• Не ображати співбесідника.
VI. Завершення тренінгу.
Легенда «Основа життя»
Жила-була на світі сім’я. Вона була не проста. Більше 100 чоловік налічувалося в цій родині й усі були такі різні. Сім’я займала ціле село, так і жили всією ріднею і всім селом. Ви скажете: «Ну і що, хіба мало великих сімейств на світі?». Але річ у тому, що сім’я була особлива — мир і злагода панували в ній. Отже, на селі ні сварок, ні лайки, ні бійок і розбратів не було.
Дійшов поговір про цю родину до самого владики країни, і вирішив він перевірити, чи правду говорять люди. Прибув він до села, і душа його зраділа: довкола чистота, краса, достаток і мир. Добре дітям, спокійно людям похилого віку. Здивувався владика. Вирішив дізнатися, як селяни досягли такого ладу. Прийшов до голови родини і сказав: «Розкажи, як ти досягаєш такої згоди і миру в твоїй сім’ї». Той узяв аркуш паперу й почав щось писати. Писав довго, видно, не дуже сильний був у грамоті. Потім передав аркуш владиці. Той узяв аркуш і почав розбирати карлючки старого. Розібрав насилу і здивувався. Три слова були написані на папері: «любов», «прощення», «терпіння». І в кінці аркушу: «Сто разів любов», «Сто разів прощення», «сто разів терпіння». Прочитав владика, почухав, як велося, за вухом і запитав:
— І все?
— Так,— відповів старий,— це і є основа життя будь-якої гарної сім’ї.
І подумавши додав:
— І світу теж.
Заключне слово вчителя :
На планеті - мільярди людей. Всі вони рівні між собою, мають однакові права і свободи. Але всі вони різні зі своїми характерами, ідеями, ідеалами. Тому потрібно проявляти терпимість до оточуючих, до своїх товаришів. Школярі повинні поважати права та гідність інших людей, у тому числі і своїх однолітків, а також повинні відповідати за свою поведінку, щоб не шкодити іншим членам суспільства.
Створення Кодексу класу
КОДЕКС
1. Ми будемо поважати життя кожної людини.
2. Будемо терпимі один до одного. [pic]
3. Будемо відкидати насильство.
4. Будемо проявляти благородство.
5. Будемо вчитись слухати, аби краще
розуміти один одного.
6. Будемо солідарні.
Учень: Дружно в классе мы живем:
Мальчики и девочки.
Не похожи, ну и что ж –
Главное, что все мы вместе!
Висновки учнів:
«Як навчитися толерантності?»
не забувати, що всі люди різні, але всі вони – рівні;
не треба поспішати гніватися на людей або засуджувати їх: треба постаратися;
зрозуміти людину, розібратися у конкретному випадку;
треба поважати почуття людей, не ображати їх;
хотіти взаємодіяти з іншими людьми не підганяючи їх до своїх уявлень.
Для цього необхідно:
бути готовими до того, що всі люди різні – не кращі й гірші, а просто різні;
навчитися сприймати людей такими, якими вони є, не намагаючись змінити в них те, що нам не подобається;
цінувати в кожній людині особистість і поважати її думки, почуття, переконання незалежно від того, чи збігаються вони з нашими;
зберігати «власне обличчя», знайти себе і за будь-яких обставин залишатися собою.
Учень: Толерантность – это мир и дружба.
Об этом знать каждому нужно!
Будь толерантен всегда и во всем.
И любое дело будет тебе нипочем.
Створення галявини Толерантності (учні записують на квіточках побажання один одному та прикріплюють на дошку біля квітки) [pic]
Підсумок уроку
Вчитель: Сьогодні ми з вами замислилися: "Що таке толерантність?" Як нам зробити наше життя кращим? І ми зрозуміли, що Свобода кожного з нас ґрунтується на солідарності всіх.
Учні: Ми живемо серед людей і повинні доброзичливіше ставитися один до одного; треба навчитися рахуватися з думками й вчинками інших: вміти зрозуміти людину і вибачити її; бути дружелюбними; не робити іншим такого, чого б ти не хотів для себе. А для цього необхідно викоренити зі своїх сердець зверхність, байдужість, упередженість. І тоді вас - щирих, добрих, сердечних - будуть всі любити і поважати - і світ стане кращим!!!
[pic]
Вчитель: Цей урок я хочу закінчити словами німецького поета Гете:
"Перед великим розумом я схиляю голову,
Перед великим серцем я стаю на коліна"
Домашнє завдання:
Підібрати матеріали газет, журналів про категорії людей, які потребують толерантного ставлення суспільства до них. Наприклад, бездомні, наркомани, люди похилого віку, смертельно хворі люди тощо.